Bültenler

Bankacılık Krizi Hafiflerken, Borsa Yükselişe Geçiyor

March 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bankacılık Krizi Hafiflerken, Borsa Yükselişe Geçiyor

Bu hafta açıklanacak FED faiz kararı öncesinde muhtemel küresel bankacılık krizini atlatmaya yönelik son hamleler borsaları sakinleştirirken ABD hisseleri dün rekor kırmaya yaklaştıkları ufak bir ralli gerçekleştirdi.

Piyasa Yorumu

Analist Mike Zaccardi, “Bankacılık sektörü şimdilik duruldu. Bu durum çok kısa sürede değişebilir ancak bu öğleden sonra yatırımcılar dikkatlerini FED’in çarşamba günkü kararına ve ünlü noktasal grafiğine çevirecek.

FED’in bu toplantısı, ABD bölgesel bankacılık ‘destanını’ göz önüne aldığımızda, neredeyse 15 yıl önce meydana gelen Bear Stearns olayını anımsatan Credit Suisse alımıyla şaşkına dönmüş küresel finans kuruluşları ile çok önemli olacak.” şeklinde bir yorum yaptı.

 Analist Notları

  • Morgan Stanley, Amazon & Walmart & Nike & Farfetch hisselerini e-ticaret sektörünün öncelikli tercihi olarak aldı.
  • Edward Jones, Meta’nın “TUT” notunu “AL” olarak güncelledi.
  • JPMorgan Netflix için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineledi.

Borsayı Hareket Ettirenler

  1. Son dönemlerde kaydedilen büyük yükselişin ardından mega piyasa değerli şirket hisselerinde eğilimin karışık olması
  2. First Republic Bank (FRC) ve Credit Suisse (CS) hâlâ büyük kayıplar verse de bankacılık sektörüne dair bazı endişelerin yatışarak banka hisselerinden bazılarının yukarı yönlü hareket etmesi
  3. Güvenli bölgeye kaçıştan dolayı hazine tahvili getirilerinin yükselmesi
  4. S&P 500’ün 200 günlük hareketli ortalama seviyesinde (3,935) destek bulması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Hammadde, Finans, Sanayi, Temel Tüketim Ürünleri, Sağlık, Enerji, Teknoloji

Zayıf: — 

Öne Çıkan Hisseler

S&P 500’de günün en iyi performans gösteren hisseleri NRG Energy (NRG, +6,32%), Fleetcor (FLT, +5,76%) ve Assurant (AIZ, +6,00%) oldu.

BofA Securities tarafından bu sabah notu “AL” seviyesine yükseltilen NRG hisseleri 50 günlük basit hareketli ortalamanın üzerine çıktı (33,28). Stratejik bir portföy incelemesi gerçekleştirdiği ve D. E. Shaw ile bir işbirliği anlaşması yaptığı yönünde haberler çıkan FLT değer kazandı. Ayrıca bugünkü sıçramadan AIZ gibi finans ve sigorta şirketleri de faydalandı.

Takip Edilmesi Gerekenler

FED’in çarşamba günü açıklanacak faiz kararını sabırsızlıkla beklerken son günlerde oluşan 25 baz puanlık faiz artırımı beklentisine dair konsensüs güçleniyor.

CME FedWatch’a göre, 25 baz puanlık faiz artırımına ilişkin algılanan olasılık tahmini artık 73% seviyesinde. Borsalar FED’in faiz artırımlarını tamamen durdurma olasılığını 27% olarak fiyatlıyor.

Bankacılık Krizi Hafiflerken, Borsa Yükselişe Geçiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı