Piyasa Öncesi

Bankacılık Endişelerinin Geri Dönüşü Borsalara Yaramadı

May 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bankacılık Endişelerinin Geri Dönüşü Borsalara Yaramadı

Bölgesel bankalardaki satış dalgası ve ABD borç tavanı endişelerinin devam etmesi borsalarda aşağı yönlü bir eğilime yol açtı. Borsalardaki düşüşe, Disney’in (DIS) hayal kırıklığına uğratan bilançosuyla Dow Jones öncülük etti.

Dün kapanışta; Nasdaq’ta 0,18%’lik hafif bir artış görülürken, S&P 500 0,17% ve Dow Jones 0,66% düştü. 

Analist Yorumu 

Analist David Trainer, “Disney önemli bir ekonomik gösterge ve şirketin finansal sonuçları, karmaşık bir görünüm izlenen tüketicinin durumu hakkında çok fazla şey söylüyor.” 

Analist Jose Torres, “PacWest Bancorp’ta işten çıkarmalardaki artış ve yeni mevduat çıkışları, hisse piyasalarında ciddi bir satış dalgası yarattı. Ayrıca dün açıklanan ve enflasyondaki yavaşlamaya rağmen hizmet fiyatlarında artışın devam ettiğini gösteren üretici enflasyonu (ÜFE) yatırımcı güvenini destekleyemedi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Ekonomik büyüme endişelerinin yatırımcı güvenine yansıması

2. Disney’in hayal kırıklığına uğratan bilançosunun Dow Jones ve S&P 500’e olumsuz yansıması

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) birkaç hissedeki güçlü seyir

4. PacWEst’in artan mevduat çıkışlarıyla bölgesel bankacılık hisselerinde yenilenen baskılar

5. Nisan ayı üretici enflasyonu (ÜFE) verilerinin sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Enerji, Emlak, Kamu Hizmetleri, Hammadde, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Robinhood Markets (HOOD) yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde gelen bilançosu ve uygulamasında haftanın beş günü 24 saat al sat yapılacağı açıklamasıyla dünü 6,39% artıda tamamladı.

Beyond Meat (BYND) birinci çeyrekte beklentilerin üzerinde bilanço açıklasa da son çeyrek dönemlerde yapay et talebinin düşmesiyle gün sonunda 18,27% düştü. 

Unity Software (U) ikinci çeyrek için açıkladığı güçlü öngörülerle 12,94% ralli yaptı.

Bankacılık Endişelerinin Geri Dönüşü Borsalara Yaramadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı