Borsa Yorumları

Banka İflaslarının Ortasında Bir Alım Fırsatı

March 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Banka İflaslarının Ortasında Bir Alım Fırsatı

SVB Financial’ın iflası bankalarda bir satış dalgasına yol açtığından dolayı finansal hizmetler sektöründeki hisseler değer kaybetmiş olsa da, yatırımcılar bu düşüş sayesinde Charles Schwab (SCHW) hisselerini havada kapabilir.

Finansal hizmetler sektöründeki hisselerde yaşanan kayda değer düşüş, teknoloji odaklı SVB Financial bankası hisselerinin büyük bir satış dalgasına girmesiyle körüklenmiş oldu. Yatırımcılar, tahvil satışlarında oluşan kayıpları dengelemeye destek olmak için 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımı yapmayı planladığını duyuran SVB’ye olan güvenini kaybetti. Önce Silvergate, sonra SVB ve son olarak da Signature Bank iflası gözleri diğer banka hisselerine çevirdi.

Ancak yaşanan iflaslar, Charles Schwab (SCHW) hisseleri için umut verici bir giriş noktası oluşturduğunu düşünen bazı analistler, söz konusu korkuların abartıldığına ve Schwab ile ilgili iyimser havayı dağıtamayacağına inanıyor.

UBS, Charles Schwab (SCHW) hisselerini “AL” notuyla tavsiye ediyor. Kurumun 12 aylık ortalama fiyat hedefi 90 dolar. Bu fiyat hedefi cuma günkü kapanış fiyatına göre hissenin yaklaşık 52% yükselme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan yatırımcıların Schwab (SCHW)’ın likidite risklerini abarttığını belirten Deutsche Bank, satış dalgasını “gereğinden fazla” olarak nitelendirdi.

Deutsche Bank analisti Brian Bedell ise yaşanan düşüşün “cazip bir alım fırsatı” sunduğunu yazdı.

Bedell, “Genel olarak değerlendirdiğimizde; SCHW’nin likidite profilinin, bilançodan yapılacak müşteri mevduatı çekimlerine ilişkin beklenen senaryoya ve hatta daha olumsuz bir senaryoya karşı son derece güçlü olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Hisse için 12 aylık ortalamada 109 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen analist, daha önce verdiği “AL” notunu değiştirmedi.

Goldman analistleri, fiyatlardaki düşüşten yararlanan yatırımcılar için potansiyel kazananlar olarak gördükleri bankacılık hisselerini tavsiye ediyor. Goldman Sachs da alım yönlü tavsiyesini Charles Schwab (SCHW)’dan yana kullanıyor.

Banka İflaslarının Ortasında Bir Alım Fırsatı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC