Borsa Yorumları

Banka Hisseleri İddialı Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

June 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Banka Hisseleri İddialı Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

Mart ayındaki karmaşanın ardından bankacılık hisseleri öcü gibi görünebilir ancak yatırım fırsatlarının yeniden gözden geçirileceği bir döneme girmiş de olabilirler. 

Tabii ki 2023’ün bankacılık hisselerinin yılı olduğunu söylemiyoruz. Son üç ayda Silicon Valley Bank, Signature Bank ve First Republic olmak üzere üç banka iflas etti ve bu da daha sıkı düzenlemeler, artan fonlama maliyetleri ve hatta olası bir resesyonla sonuçlandı. 

Ancak bu riskler, hisselerde çoktan fiyatlandı ve Wells Fargo analisti Mike Mayo’ya göre sektör şu an 2025 bilanço tahminlerinin yedi kat üzerinde işlem görüyor. 

Bankacılık hisseleri şu an oldukça yatırım yapılabilir düzeyde” diyen Mayo, uzun bir süredir büyük banka hisselerini beğeniyor.

✅ Bunların arasından JPMorgan Chase (JPM) ve Citigroup’u (C) seçen analist, bu bankaların çeşitlendirilmiş iş modelleri ve birden fazla fonlama kaynağına olan erişimlerinin ekonomik fırtınalarla daha iyi baş edebilmelerini sağladığını belirtiyor. 

Mayo, son günlerde bilanço katsayıları göz önüne alındığında başka hisselere de gözünü dikmiş. US Bancorp (USB) 12 aylık ileriye dönük bilançosunun 6,9 katından işlem görürken, Bank of America (BAC) 8,4 katından ve State Street (STT) 8,7 katından işlem görüyor.

👀 Kötü durumda olan bölgesel banka hisseleri de Mayo’ya incelenmeye değer. Ancak şu uyarıyı yapmakta fayda var: mevduatların istikrar kazanmasıyla birlikte bölgesel bankalar, büyük bankalarla aynı risklerle karşı karşıya.

Mevduat kaçışına karşı daha dirençli olmalarını sağlamak için muhtemelen daha sıkı düzenlemelerle karşı karşıya kalacaklar. Ancak bölgesel bankacılık hisselerinden yapılan çıkışlar göz önüne alındığında, bu korkular da fiyatlara işlenmiş görünüyor.

🚀 Baird analisti David George, “Yakın vadeli (hisse başına kâr) trendleri durgun olsa da, beklentiler çok düşük ve mevcut fiyatlarla bölgesel bankaların çoğunda olumlu konumlanmaya devam ediyoruz.” yorumunu yapıyor.

Banka Hisseleri İddialı Bir Geri Dönüşe Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s