Borsa Yorumları

Banka Hisseleri: Almak mı? Almamak mı?

April 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Banka Hisseleri: Almak mı? Almamak mı?

Silicon Valley Bank iflasıyla zorlu dönemlerden geçen ABD bankacılık sektöründe, küresel finans krizinden bu yana görülen en büyük bankacılık krizi geride kaldı. 

Yatırımcılar haliyle banka hisselerinden uzak duruyor. Bir analiste göre bu doğru bir yaklaşım, bir başka analist ise bölgesel banka hisseleri için boğa (artış beklentisi) pozisyonu almış durumda. 

Janney Montgomery Scott araştırma direktörü Christopher Marinac, bankaların kârlı olduğunu düşünüyor. Sektörün hâlâ iyi bir kredi kalitesine sahip olduğunu ve rezervlerin arttığını belirten Marinac, oldukça iyimser:

Bankalar oldukça iyi durumda, kaldıraçlar 2007 ve 2008’e göre daha az, bu da bankaları piyasaların düşüncesinin aksine çok daha az kayıpla karşılacakları bir pozisyona sokuyor. Hisselerin toparlanabileceğini ve kötü günlerin geçmişte kaldığını düşünüyorum” diyor. 

Öte yandan, Equity Armor Investments portföy yöneticisi Brian Stutland, bankalar için “doğru bir ortamda olmadığımızı” düşünüyor. 

Bölgesel bankaların bazı ekonomik faktörlere dayandığını belirten Stutland’a göre bankaların ticari hisse satın alabilecek  ve aynı zamanda müşterilerine mevduatlara karşı ödünç aldıklarından 150 ile 200 puan daha yüksekten borç verebilecek bir konumda olmaları gerekiyor. 

Bu, şu an mümkün gibi görünmüyor” diyen Stutland, ayrıca düşen işsizlik oranlarından çıkan yeni iş formasyonlarının da gerekli olduğunu belirtiyor. 

Peki, analistlerin favori banka hisseleri hangileri? 

Marinac, bölgesel banka hisselerine olumlu bakan yatırımcılara Fifth Third Bancorp (FITB) ve First Citizens (FCNCA) öneriyor. 

Hatırlayalım: First Citizens, mart ayı sonunda Silicon Valley Bank mevduatlarını ve kredilerini satın alacağını duyumuştu. 

Marinac, “Gelirler yaklaşık 5% düştüğünde bölgesel banka hisseleri 40% gerilemişti. Gelir beklentileri 2023 ve 2024’te düşmeye devam etse de hisseler 40% düşmeyecek. Sonuç itibariyle oldukça iyi bir değer” yorumunu yapıyor. 

Stutland ise JPMorgan (JPM) ve Bank of America (BAC) gibi büyüklerden yana. “Büyük banka alanında olmak istemeliyiz çünkü bu tür bir ekonomik ortam bu bankaların istediği bir şey” diyen Stutland, “Ben, bu toparlanma ortamında büyüme potansiyeli gösteren isimlere yönelmeyi tercih ederim” ifadelerini kullanıyor. 

Banka Hisseleri: Almak mı? Almamak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC