Borsa Yorumları

Bank of America’nın Netflix Değerlendirmesi: “AL”

November 16, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Bank of America’nın Netflix Değerlendirmesi: “AL”

Salı günü Bank of America’dan yapılan açıklamada, Netflix (NFLX)’in gelir kaynağı oluşturma çabalarının abone artışındaki yavaşlamaya rağmen hisseyi cazip hale getirdiği belirtildi.

Hisseyi takip etmeye başlayan analist Jessica Reif Ehrlich hissenin notunu iki kademe yukarı çekerek “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” seviyesinden “AL” seviyesine yükseltti. Ehrlich ayrıca hisse için, pazartesi günkü kapanış fiyatının 23,6% üzerini işaret eden 370 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Analist gönderdiği bilgilendirme notunda şu ifadeleri kullandı: “Bize göre şirketin küresel bir ölçeğe sahip olması, güçlü markası ve yüksek müşteri deneyimi, tüm dünyada yaşanmakta olan bu geçiş sürecinde onu lider konumunda tutmaya devam ediyor. Abone gelirlerindeki artış ivmesi yavaşlamış olmasına rağmen; inanıyoruz ki, değer odaklı bir reklam kuşağı ve ortak parola kullanan kişilerin büyük ölçüde ana abonelere dönüştürülmesi şeklindeki gelir kaynağı oluşturma çabaları, şirketi işletme/finans açıdan yukarıya taşıma potansiyeline sahip.”

Ehrlich, Netflix’in “dijital akış liderliğini” sürdürmekle birlikte artık daha çeşitli gelir kanallarına sahip olduğunu söyledi. Şirket 2025 yılına kadar ana platformu üzerinden 719 milyon dolar reklam geliri elde edebilir. Bu olasılık Bank of America’nın mevcut tahminlerinde yer almamış olsa da, standart ve premium yayın kuşaklarındaki artış 627 milyon dolar gelir sağlayabilir.

Netflix kasım ayının başlarında ayda 6,99 dolarlık bir reklam destekli abonelik planını hayata geçirdi. Bu kuşak her bir saatlik yayın için 4-5 dakika süreli ve içeriği indirilemez bir reklam yayını içeriyor.

Bazı içerikler ise lisanslama sorunları sebebiyle reklam kuşaklarının dışında bırakıldı. Bu arada yapımcı cephesinden bazı isimler, içeriklerin arasına giren reklam yayınlarının hikâyenin bütünlüğünü bozduğu gerekçesiyle bu hamleye itiraz ediyor.

Kendi reklam ihtiyacı için Microsoft (MSFT)’yi kullanan yayıncılık devi, abone artışındaki yavaşlamayı hafifletmek adına yıllarca reddettiği reklam kuşağı fikrine geri dönmüş oldu.

Netflix salı günü açılış öncesi işlemlerde 2,5% yükseliş kaydetti. Teknoloji sektörünün ağır darbe aldığı ve yatırımcıların yatırımlarını büyütmekten vazgeçtiği bu ortamda 2022 yıl başına kıyasla ise 50,3% değer kaybetmiş durumda.

Envanter bolluğu, artan rekabet ve kötüye giden büyük ölçekli ekonomi gibi yakın vadede mevcut olan güçlükler, hissenin kısa vadede değer kaybetmesine neden olabilir. Ancak Ehrlich, Netflix’in mücadeleyi sürdürme kapasitesi, “olağanüstü” seviyedeki reklam talebi ve yüksek izlenme oranı yakaladığı görülen reklam kuşağı sayesinde hissenin bunu atlatabileceğini söyledi.

Bununla birlikte Ehrlich, şirketin şifre paylaşımını kısmasının da toplam erişilebilir pazarını büyüteceğini söyledi. Netflix, halen şifre paylaşımı ile devam eden 100 milyon potansiyel abonesi olduğunu hesaplıyor. Ancak Ehrlich, özellikle yeni reklam kuşağının daha ucuz olduğunu göz önüne alarak bu şifre paylaşımcı kullanıcıları abone olarak sistemine eklemek açısından markanın doğru konumlanmış olduğunu düşünüyor. Analist, mevcut tahminler şifre paylaşan kullanıcıların aboneye dönüşmesinin abone sayısını ya da geliri arttıracağını hesaba katmamış olsa da, 2023 veya 2024’te dünya çapında 1,2 milyar dolardan fazla bir potansiyel artış öngörüyor.

Bank of America’nın Netflix Değerlendirmesi: “AL”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC