Borsa Yorumları

Bank of America’nın Artış Beklediği Petrol Hisseleri

July 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bank of America’nın Artış Beklediği Petrol Hisseleri

Bank of America, Avrupa’nın önde gelen petrol şirketlerinin bir dönüm noktasına ulaşmak üzere olduğuna inanıyor. 

Wall Street bankası, petrol, Avrupa gazı ve rafinaj kârlarında çeyrek dönem bazında yaşanan düşüşe rağmen, çoğu büyük petrol şirketinin hisse fiyatlarının arttığını söyledi.

Bank of America analistlerine göre bu eğilim, yatırımcıların kazanç ivmesinde uzun zamandır beklenen bir dönüş beklentisini de yansıtıyor.

Christopher Kuplent liderliğindeki BofA analistleri 14 Temmuz’da müşterilerine gönderdikleri bir araştırma notunda, “Avrupa Büyük Petrol kapsamımızda, konsensüs tahminlerinin yeniden ayarlandığına inanıyoruz – ortalama olarak yılın ikinci çeyreğine yönelik bilanço beklentilerimizde daha fazla olumsuzluk görmüyoruz.” diyor. 

Ancak analistler, şirketler arasında bir eşitsizlik olduğunu ve yatırımcıların bazı hisseleri diğerlerinden daha fazla ödüllendirebileceğini düşünüyor.

Aşağıdaki listede BofA’nın 12 aylık ortalama hedef fiyatları kapsamında artış beklediği bazı petrol şirketlerini inceleyebilirsin:

  • BP (BP)
  • Eni (E)
  • Equinor (EQNR)
  • Shell (SHEL)
  • TotalEnergies (TTE)

Bank of America, Shell’den güçlü ikinci çeyrek rakamları ve nakit akışları bekliyor.

Banka, Shell’in 2023-25 sermaye harcamalarını azaltması ve nakit akışı çerçevesinde ortalamanın üzerinde esneklik göstermesi nedeniyle yatırım gücünün öne çıktığına inanıyor.

Şirketin hisseleri bu yıl 3% yükseldi ve bu oran, büyük petrol hisseleri arasında en büyük artışlardan biri. Banka önümüzdeki 12 ay içinde SHEL’de 31%’lik artış bekliyor. 

Bank of America, TotalEnergies için ikinci çeyrekte 7,7 milyar dolar düzeltilmiş faaliyet kârı öngörüyor. Banka ayrıca düzeltilmiş net gelirin bir önceki çeyreğe göre 20%’lik bir düşüşle 5,4 milyar dolara inerek konsensüsün altında kalmasını bekliyor.

Hisse bugüne kadar 8% gerilese de Bank of America analistleri önümüzdeki 12 ay içinde şirket hissesinde 44% toparlanma öngörüyor. 

Bank of America’nın Artış Beklediği Petrol Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC