Ekonomi ve Finans Haberleri

Bank of America’dan Son Çeyrek için Dolar Kuru Tahmini

September 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bank of America’dan Son Çeyrek için Dolar Kuru Tahmini

Bank of America (BofA) stratejistleri, 2023’ün son çeyreği için kritik dolar/TL tahminlerini açıkladı.

🛢️ Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Etkileri

Petrol fiyatlarında yaşanan artışın oluşturabileceği potansiyel volatilite yükselmesi, özellikle net petrol ithalatçısı olan Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EEMEA) bölgelerindeki ülkelerin para birimlerine baskı yapabilir. Bu baskı, söz konusu ülkelerin para birimlerinin performansının düşmesine yol açabilir.

📌 Öne Çıkan Tahminler

Dolar/TL Tahmini: BofA’nın raporunda belirtilene göre, Türk Lirası karşısında Amerikan Doları’nın 2023 son çeyreğinde 30 liraya ulaşması öngörülüyor.

Polonya ve Zloti Durumu: Polonya’da ekim ayında gerçekleşmesi beklenen faiz indirimleri ve güçlenen doların etkisiyle, zlotinin yılın geri kalanında değer kaybetmesi bekleniyor. Euro/Zloti paritesi için bu yıl 4,70, gelecek yılın ilk çeyreği için ise 4,80 tahmini var.

Güney Afrika ve Rand: Güney Afrika’da randın güçlenmesini bekleyen analistler, ilk faiz indirimi tahminlerini 2024’ün ilk çeyreğinden ikinci çeyreğine aktardı. Dolar/rand paritesi için 2023 son çeyrekte 18,50 seviyesine gerileme bekleniyor.

Bank of America'dan Son Çeyrek için Dolar Kuru Tahmini

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bank of America