Borsa Yorumları

Bank of America, 2024 İçin Favori Biyoteknoloji Şirketlerini Belirledi

December 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bank of America, 2024 İçin Favori Biyoteknoloji Şirketlerini Belirledi

Bank of America, “2024 yılı için en iyi tercih” olarak nitelendirdiği küçük ve orta ölçekli dört şirket belirledi. 

Banka, biyoteknoloji sektörünün 2023’te endeksin altında bir performans göstermesi sebebiyle sektörde faaliyet gösteren şirketleri seçerken “temkinli” olduğunu belirtti; fakat bu şirketlerin, önümüzdeki yıl yeni ürün lansmanları açısından güçlü bir potansiyeli olduğunu da vurguladı.

Bank of America analistleri; “Biyoteknoloji alanında hâlâ inovasyona ve yeni girişimlere yer olduğunu, benzersiz teknoloji katalizörlerine sahip şirketlerin muhtemelen daha iyi performans göstereceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bank of America’nın seçtiği biyoteknoloji şirketleri ise şöyle:

  • BridgeBio Pharma (BBIO)
  • Rocket Pharmaceuticals (RCKT)
  • Liquidia Corp (LQDA)
  • Travere Therapeutics (TVTX)

Analistlerin Hisseler Hakkındaki Yorumları

Travere Therapeutics (TVTX)

Bank of America analistleri; Travere Therapeutics’in kronik böbrek rahatsızlığı (IgA nefropatisi) için ürettiği yeni Filspari tedavisinin 2024 yılında ABD’de tam onay alması durumunda daha fazla benimseneceğine inanıyor. Şirkete göre IgA nefropatisi, ABD’de 150.000 kadar insanı etkileyen bir böbrek hastalığı. 

Banka ayrıca, Travere’in “pegtibatinaz” adı verilen deneysel bir tedavi için 2024’te son aşamaya geleceğini de düşünüyor.

Bank of America, bu gelişmelerin hisseleri 12 ay içinde 166% artıracağını tahmin ediyor. 

Liquidia Corp (LQDA)

BofA analistleri; Liquidia Technologies’in devam eden bir hukuki anlaşmazlığı çözdükten sonra “pulmoner arteriyel hipertansiyonu (PAH)” hastalığını tedavi etmek için yeni ilacını piyasaya sürmeye hazırlandığını belirtti. 

Şirkete göre PAH; pulmoner arterlerin sertleşmesi ve daralmasından kaynaklanan, sağ kalp yetmezliğine ve sonunda ölüme yol açabilen nadir ve kronik bir hastalık.

Bank of America, ABD’de 30.000 kişinin bu rahatsızlıktan muzdarip olduğunu ve Liquidia’nın yeni ilacının yıllık satışının 562 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor. 

Bu gelişmeler ışığında BofA, şirket hisseleri için 13 dolarlık hedef fiyat tahmininde bulunuyor. Bu da hisselerin 75%’lik artış potansiyeline işaret ediyor. 

Rocket Pharmaceuticals (RCKT)

BofA analistleri; Rocket Pharmaceuticals’ın, LAD-I gen tedavisinin 31 Mart’a kadar potansiyel ABD onayı alma yolunda ilerlediğini söyledi. Şirkete göre LAD-I, vücudun enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini engelleyen bir gen mutasyonunun neden olduğu nadir bir pediatrik hastalıktır.

BofA, hisselerin önümüzdeki 12 ay içinde 30% artışla 37 dolara çıkmasını bekliyor.

BridgeBio Pharma (BBIO)

BofA analistleri, BridgeBio’nun “acoramidis” ilacının, bir kalp rahatsızlığını tedavi etmek için 2024 yılında düzenleyiciler tarafından onay alabileceğine inanıyor. Analistler ayrıca ilacın yıllık satış potansiyelinin 4,4 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

BofA, BBIO için 50 dolarlık hedef fiyat tahmininde bulunuyor ve bu da mevcut hisse fiyatına göre 27% artışa işaret ediyor.

Bank of America, 2024 İçin Favori Biyoteknoloji Şirketlerini Belirledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC