Borsa Yorumları

Bakır Yatırımı: Bakır Hisseleri Nasıl Alınır?

September 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bakır Yatırımı: Bakır Hisseleri Nasıl Alınır?

İnsanlığın ilk tanıştığı madenlerden biri olan bakır, tıpkı geçmişte olduğu gibi hâlâ en önemli değerli metallerden biri olmayı sürdürüyor. 

Bakır, tarihin ilk çağlarından bu yana insanların günlük hayatlarında önemli bir yer edinerek, en başlarda süs eşyası, silah ve el sanatları alanlarında kullanıldıktan sonra, ihtiyacın artmasıyla giderek daha sık kullanılan bir madene dönüştü. 

Günümüzde ise tüketimi 13 milyon tonu aşan bakır, enerji sektörü başta olmak üzere elektrik, sanayi, inşaat, ulaşım, endüstriyel donanım, kimya, kuyumculuk ve boyacılık gibi çeşitli alanlarda kullanılıyor. 

Bakırın bu alanlarda kullanılması için de madencilik yoluyla çıkarılması ve işlenmesi gerekiyor. Bu faaliyeti gerçekleştiren şirketler de yukarıda bahsettiğimiz çeşitli alanlarda kullanılan bu değerli metale yönelik talepten faydalanıyor. 

Bakır Yatırımı: Bakır Hisseleri Nasıl Alınır?

⚜️ Bakır Hissesi Nedir?

Bakır hisseleri, bu metalin çıkarılması ve madenciliği alanında boy gösteren şirketleri temsil ediyor. Borsada işlem gören bu şirketler aracılığıyla yatırımcılar da bakır madenciliği yapan şirketlere ortak olabilirler.

Ki ABD borsalarında işlem gören birçok bakır madenciliği şirketi de var.

🤔 Bakır Hisseleri Neden Önemli?

Bakır madenciliği sektörü, küresel ortamda kapsamlı etkileri olan önemli pazar eğilimlerine sahne oluyor. 

Bakıra olan talep, çeşitli faktörlerin etkisiyle istikrarlı bir şekilde artıyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomilerdeki hızlı kentleşme ve sanayileşme, altyapı geliştirme, inşaat projeleri ve elektrik tesisatı faaliyetleri bakıra olan ihtiyacı artırdı.

Ayrıca, elektrikli araçların (EV), yenilenebilir enerji sistemlerinin ve 5G ağları da dahil olmak üzere teknolojideki ilerlemelerin giderek daha fazla benimsenmesi, bu uygulamalarda hayati bir bileşen olarak bakıra olan talebi güçlendirerek bakır madenciliği şirketlerini de önemli bir konuma taşıyor.

💰 Bakır Hisselerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Aşağıdaki listede bakır madenciliği, üretimi ve dağıtımı yapan şirketleri inceleyebilirsin:

  • Ero Copper (ERO)
  • Southern Copper (SCCO)
  • BHP Group (BHP)
  • Hudbay Minerals (HBM)
  • Vale S.A. (VALE)
  • Rio Tinto Group (RIO)
  • Newmont (NEM)
  • Teck Resources (TECK)
  • Freeport-McMoRan (FCX)

Peki bakır hisselerine nasıl yatırım yapılır? Listede yer alan tüm şirketler New York ve NASDAQ borsalarında yer alıyor. Dilersen New York ve NASDAQ borsasında yer alan tüm hisselere Midas’la yatırım yapabilirsin.

👉 Not: Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.

Bakır Yatırımı: Bakır Hisseleri Nasıl Alınır?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo, Investopedia