Borsa Haberleri

Bakır Fiyatları Alev Aldı: Ton Başına 10.000 Doları Gördü

May 9, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bakır Fiyatları Alev Aldı: Ton Başına 10.000 Doları Gördü

Bu hafta bakır fiyatları ton başına 10.000 dolar seviyesine ulaşarak dikkat çekti. Corestone Capital’in CEO’su Will McDonough ise bu yükseliş karşısında “Daha önce bakıra bu seviyede bir ilgi görmedim.” diyor.

McDonough, “Bakır fiyatları, dalgalanmalar yaşıyor ve gelecekte fiyat seviyesinin çok daha yüksek olması muhtemel. Şu anda bakırın en büyük yatırım fırsatı olduğunu düşünüyorum. Bakır talebine büyük katkıda bulunan faktörler arasında karbon nötr ve sıfır net hedeflere geçiş bulunuyor” diye belirtiyor.

Bakır; veri merkezleri, rüzgar türbinleri ve elektrikli araçlar dahil olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

McDonough, “Nüfus artışı ya da endüstriyel büyüme, bakır talebinin artmasına neden oluyor. Dolayısıyla dünya hangi yöne giderse gitsin bakıra ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden, bakırı portföyünüzde uzun vadeli bir varlık olarak bulundurmak bence çok açık bir karar.” şeklinde ifade ediyor.

Ayrıca Corestone Capital’in CEO’su, yatırımcılara portföylerinin yaklaşık 5-10%’unu bakır ve altın, gümüş, platin ve lityum gibi diğer emtiaları kapsayan enstrümanlara yatırım yapmalarını önerdi.

McDonough, bakır faaliyeti gösteren şirketler arasında Sociedad Quimica y Minera’yı (SQM) öne çıkarıyor.

Şilili kimya şirketi olan SQM, büyük bir lityum ve bakır üreticisi. Sonuç olarak; pil ve elektrifikasyon hareketiyle, lityum ve bakıra olan talep artışının şirket hisselerine olumlu yansıması öngörülüyor.

McDonough’un SQM üzerindeki iyimserliği, şirketin hisselerinin son 12 ayda 32,3% düşmesine rağmen devam ediyor. Will McDonough “Çok iyi bir şirket ve onu yakından takip ediyoruz.” diye belirtiyor.

FactSet verilerine göre, 12 analist SQM’e AL tavsiyesi verirken, 4 analist TUT tavsiyesinde bulunuyor. Analistlerin ortalama hedef fiyatı 57,33 dolar olurken bu hedef yaklaşık 20% yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

McDonough, radarındaki bir diğer hissenin ise sadece bakıra değil, aynı zamanda altın ve demir cevheri alanında da faaliyet gösteren BHP (BHP) olduğunu belirtirken şirketi “Gerçekten iyi çeşitlendirilmiş bir şirket” diye tanımlıyor.

Hisse senetlerinin yanı sıra, bakır piyasasındaki fırsatları kaçırmamak için portföyünde bakır bulunduran fonlar da değerlendirilebilir. Bakıra ilişkin daha detaylı bir okuma yapmak ve öne çıkan fonları keşfetmek için “Analist Notu: Bakır Yatırımının Tam Zamanı mı?” başlıklı içeriğe göz atabilirsin. 👀

Bakır Fiyatları Alev Aldı: Ton Başına 10.000 Doları Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC