Altın Haberleri

Bakır, 2025’te Altını Geride Bırakabilir

January 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bakır, 2025’te Altını Geride Bırakabilir

Değerli metaller, faiz politikaları ve jeopolitik gerilimlerle 2023’te karışık bir yıl geçirdi. Ancak ileriye doğru uzmanlar, 2023’ü 10%’un üzerinde bir artışla tamamlayan altın karşısında bakırın güçlü bir avantajı olduğunu ve iki yıl içinde sarı metalin tahtını sallayabileceğini düşünüyor. 

Neden diye soruyor olabilirsin. Bunun için enerji sektörüne kısaca değinmemiz gerekiyor. 

Dünyamızın, fosil yakıtların gezegeni mahvettiğini fark etmeleri çok uzun sürdü. Ancak hızla benimsenen bu savla, dünyanın dört bir yanında hükümetler elektrik enerjisine akın etmeye başladı.

Öyle ki elektrikli arabalar, rüzgar türbinleri ve güneş enerjisi sistemlerinin kritik bir bileşeni olan bakır arzı son dönemlerde yetersiz bir seviyeye ulaştı. Hatta görünüşe göre bakır yakın zamanda popülerliğini kaybetmeyecek: Citibank, yenilenebilir enerji girişimlerinin bakır talebini 2050’ye kadar ikiye katlayabileceğini düşünüyor.

Ayrıca geçtiğimiz yılın sonuna doğru düzenlenen İklim Değişikliği Zirvesi COP28’de 60’ın üzerinde ülke, 2023’e kadar yenilenebilir enerjinin küresel üretim kapasitesini üçe kat artırma planını onayladı. 

Bu, şu demek: Bakır madencileri stoklarını artırmanın daha hızlı bir yolunu bulamazlarsa, bakır fiyatlarının önümüzdeki iki yıl içinde 75% civarında artması bekleniyor. 

Fiyatların artma ihtimali nedeniyle çok sayıda şirket sektöre nakit akıtıyor ve bakırın geleceğinde pay sahibi olduklarından emin olmak için önemli tedarikçilerle (altın üreticileri Newmont ve Barrick Gold) el sıkışıyor. Bu iddianın karşılığını almak yıllar alacak ama bu arada bakıra yönelmeleri altının fiyatlarındaki dalgalanmaların sindirilmesini kolaylaştırabilir.

“İyi, hoş ama nasıl bakır yatırımı yapacağım?” diyorsan, seni şu içeriğimize alalım.

Bakır, 2025’te Altını Geride Bırakabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize