Bültenler

Ayılar ve Boğalar Savaşta

June 7, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Ayılar ve Boğalar Savaşta

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Borsalara dün ayıların ve boğaların savaşı hakimdi. 
 • Boğaların tarafında: Mayıs ayının sonuyla birlikte hisse senetlerinin piyasadaki riskleri yeteri kadar “fiyatlayıp fiyatlamadığı” yatırımcıların temel sorulardan biri haline geldi. Bu düşünceler, son aylarda bir hayli düşen hisse senetlerini “dipten toplama” arzusunu güçlendirdi.
 • Ayıların tarafında: Tahvil faizleri ise hisse senetlerini baskılayan bir gelişmeydi. ABD doları cinsinden borçlanmanın maliyeti olan ABD 10 yıllık tahvil faizi, cuma günkü enflasyon verisinin öncesinde yatırımcıların hisse senedi gibi riskli yatırımlar yerine faiz gibi güvenli limanları tercih etmesi sonucunda 3%’ü aştı. Analist beklentileri cuma günkü enflasyon verisinin hatırı sayılır miktarda gerilemesini beklerken, piyasalara şimdilik belirsizlik hakim.
 • Bu ne demek? 10 yıllık ABD tahvilleri en risksiz getiriye sahip yatırım araçları arasında görüldüğü için, tahvil getirilerinin artması “yüksek riskli” yatırım araçlarındaki talebi azaltarak, düşük riskli yatırım araçlarına yönlendirir.
Ayılar ve Boğalar Savaşta

💎 Değerli Madenler

Altın, bu hafta Singapur’da gerçekleşecek değerli metaller konferansı öncesi yapılan yorumlardaki ekonomik büyümeye ilişkin olumsuz havanın etkisiyle talepte canlanma yaşasa da fiyatlarda yatay görünüm devam ediyor. Altının güvenli liman olma özelliği nedeniyle yüksek enflasyon, jeopolitik gelişmeler ve resesyona dair olumsuz beklentiler, değerli metale olan talebi canlı tutuyor.

 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, en büyük petrol ithalatçısı Çin’in başkenti Pekin’de dün itibariyle pandemi önlemlerinin gevşetilmesi ile yukarı yönlü seyrini koruyor. Yukarı yönlü fiyatlamalarda Goldman Sachs’ın paylaştığı petrol analizinde, arz endişeleri ile fiyatlamalarda ralli yaşanacağı ve üçüncü çeyrekte Brent petrolün 140 doları göreceğine ilişkin değerlendirmeleri etkili oldu.

 • Çin’de yeniden canlanan talep Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen emtia fiyatlarının tekrar zirveyi test etmesine neden oldu.Tedarik sıkıntılarından kaynaklı özellikle buğday ve doğalgaz gibi emtialardaki zirveler dikkatleri çekti.

 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Ayılar ve Boğalar Savaşta

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Ayılar ve Boğalar Savaşta

Apple (AAPL)

 • Dört gözle beklenen Apple WWDC etkinliği dün gerçekleşti. Herkesin merakla beklediği Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansında yeni işletim sistemi sürümleri iOS 16, iPadOS 16, WatchOS 9 ve MacOS Ventura, M2 çipi ve yeni MacBook Air tanıtıldı. Kaynak

 • Pek çok nefes kesen yeniliğin duyurulduğu etkinliğe ilişkin tüm detayları bugün Apple WWDC inceleme yazımızda sizler için derleyeceğiz, bizi takipte kalın!

 • Nasıl etkiledi? Etkinlik sonrası Apple hisseleri 0,52% yükseliş ile kapandıktan sonra bugün açılış öncesi işlemlerde bir miktar gerileme söz konusu.
Ayılar ve Boğalar Savaşta

Twitter (TWTR)

 • Elon Musk, Twitter platformunu satın alma aşamasında halen tam olarak ikna olmamış gibi gözüküyor. 

 • Ne olmuştu? ​​Musk, sahte hesapların kullanıcıların 5%’inden daha azını temsil edip etmediği konusunda doğrulama bekliyor. Bu doğrulama halen tam olarak gelmedi. Twitter CEO’su Parag Agrawal tarafından geçtiğimiz haftalarda bazı açıklamalar yapılmışsa da açıklamalar belli ki Musk’ı memnun etmedi. “Parag Agrawal yaptığı açıklamalar ile 5%’lik rakamı doğrulamaydı” diyen Musk, “anlaşmanın kanıt gelmeden bu şekilde ilerlemeyeceğini” belirtmiş ve görüşünü bir kez daha net şekilde aktarmıştı.

 • Twitter’ın hisseleri, Elon Musk’ın sosyal medya şirketi Twitter’ın spam ve sahte hesaplarla ilgili istediği bilgileri sağlamayı reddetmeye devam etmesi halinde birleşme anlaşmasını feshedebileceğini söylemesinin ardından Pazartesi günü düştü. Kaynak

 • Elon Musk’ın avukatı yaptığı açıklamada “Bu durum, Twitter’ın birleşme sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir ihlalidir ve Elon Musk, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshetme hakkı da dahil olmak üzere bundan kaynaklanan tüm hakları saklı tutar” ifadelerini kullandı.
Ayılar ve Boğalar Savaşta

Amazon (AMZN)

 • Midas’tan aldım 1 tane pazartesi oldu 20 tane! Amazon hisseleri, 1e 20 bölünmesinin ardından daha düşük hisse fiyatının yatırımcıları hisseye adeta davet etmesiyle birlikte Pazartesi günü, piyasanın açılışından kısa bir süre sonra keskin bir şekilde yükseldi.

 • E-ticaret devinin hisseleri, hisse bölünmesinin ardından Pazartesi günkü işlem seansının başlarında 4% arttıktan sonra günü 1,99% yükselişle kapattı.

 • Chicago Board Options Exchange tarafından yakın zamanda yapılan bir veri analizi, “Önceki deneyimler, hisse senedi bölünmesi olaylarının perakende yatırımcıların, özellikle daha büyük piyasa değerine sahip menkul kıymetlerde ek katılım sağladığını gösteriyor” dedi. Bank of America analistleri de hisse bölünmesinin, bir şirketin iş temelleri üzerinde sıfır etkisi olmasına rağmen, hisselere olan erişimi artırdığı için hisse fiyatının yükselmesine neden olabileceğini vurguluyor. 

 • Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olarak, bu dinamik Amazon için de geçerli görünüyor. Gerçekten de şirket, hisse bölünmesi ile erişilebilirliğe odaklandı ve “şirkete yatırım yapmak isteyen insanlar için hisse fiyatını daha erişilebilir kılmak” özellikle amaçlandı elbette bu da hisse fiyatında bir yükselişle desteklendi.
 • Hisse bölünmesi nedir, neyi etkiler ve Amazon özelinde bölünmeye ilişkin detaylar ve sıradaki hisse bölünmelerine ilişkin haberler için geçtiğimiz hafta kapanışında “Pardon Bölüyorum Ama..”: Amazon Hisse bölünmesi Hakkında Her Şey başlıklı yazımıza tekrar bir göz atabilirsin.

Ayılar ve Boğalar Savaşta

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı