Borsa Yorumları

Ayı Piyasasının Bir Sonraki Ayağı Başladı: Hisselerinizi Seçin! – Morgan Stanley

March 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ayı Piyasasının Bir Sonraki Ayağı Başladı: Hisselerinizi Seçin! – Morgan Stanley

Wall Street korku göstergesi olarak Cboe Volatilite Endeksini (VIX) dikkate almayı tercih ediyor. Bu endeks pazartesi günü 2022’nin sonlarından bu yana görülmemiş bir seviyeye ulaştı ve oldukça riskli kabul edilen bölgeye yaklaştı.

Bu nedenle Morgan Stanley stratejisti Mike Wilson’un da aralarında bulunduğu bazı stratejistler, ayı piyasasının bir sonraki ayağının başladığını düşünüyor.

Bu bağlamda, volatilite karşısında ayakta duracak kadar iyi konumlanmış görünen ve ileriye dönük olarak iyi performans göstermesi beklenen MSCI Dünya Endeksi ve S&P 500’deki hisselerini bulmak için FactSet verilerinden yararlandık.

Tarama kriterlerimiz şunlar oldu:

  • Düşük seviyelerde volatilite veya 1.0’dan düşük beta;
  • 2023’te beklenen kâr artışının 10%’dan yüksek olması;
  • 12 aylık ortalama fiyat hedefinin en az 10% yükselme potansiyeline işaret etmesi;
  • Hisseyi takip eden analistlerin en az 40%’ının “AL” notuyla tavsiye etmesi.
  • Tarama sonucunda; sağlık hizmetleri, temel tüketim malları, kamu hizmetleri ve bazı finans hisselerinden oluşan bir karma ile karşılaştık.

Beklenen kâr artışı yaklaşık 50% ve ortalama yükselme potansiyeli 23% olan İngiliz bankası HSBC (HSBC) de listeye girdi. HSBC, Silicon Valley Bank’ın İngiltere iştirakini satın alarak bu hafta dikkatleri üzerine çekmiş ve hisseleri değer kaybetmişti. FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin yaklaşık 46%’sı hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Beklenen kâr artışı 21% olan ve yaklaşık 20% yükselme potansiyeli vadeden İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari (RACE) de listede. Morgan Stanley kısa süre önce kurum genelindeki favorisini Ferrari (RACE) olarak açıklamış ve Tesla (TSLA)’yı tahtından etmişti. Analist Adam Jonas Ferrari (RACE)’nin 12 aylık ortalama fiyat hedefini 30 dolar artırarak 310 dolara yükseltti. Bu yeni fiyat hedefi hissenin yıl boyunca 28% yükselme potansiyeli olduğunu gösteriyor. 

İlaç veya sağlık hizmetleri ile temel tüketim malları sektöründen çok sayıda hisseyi de listede görüyoruz. Danimarkalı ilaç firması Novo Nordisk (NVO), ABD merkezli UnitedHealth (UNH) ve yine ABD merkezli çikolata üreticisi Hershey (HSY) bunlardan bazıları.

Ayı Piyasasının Bir Sonraki Ayağı Başladı: Hisselerinizi Seçin! - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC