Ekonomi ve Finans Haberleri

Avrupa Faiz Kararı ve ABD Büyüme Verisi Açıklandı!

October 27, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Avrupa Faiz Kararı ve ABD Büyüme Verisi Açıklandı!

Bugün küresel piyasaların gündeminde iki önemli başlık bulunuyor.

Bunlardan ilki, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ve Lagarde’ın açıklamaları olurken ikincisi ise ABD’de 2022 yılının 3. çeyreğine ilişkin GSYH rakamı yani büyüme verisi diyebiliriz.  

Avrupa Merkez Bankası’nın Faiz Kararı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklentilere paralel 75 baz puanlık faiz artırımı açıkladı.

Bu toplantı ECB’nin 2022’de gerçekleştirdiği 7. toplantı olurken banka, ilk faiz artışını temmuz ayında 50 baz puan ile gerçekleştirmişti. Eylül ayında bir miktar daha doz artırarak 75 baz puanlık artışa giden banka bu toplantıda da hız kesmedi ve 75 baz puanlık artışla faiz oranını 2% seviyesine çıkardı.

Özellikle artan resesyon ihtimalleriyle birlikte ECB Başkanı Lagarde’ın yapacağı sözle yönlendirmeler de kritik önem taşıyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Avrupa Merkez Bankası’nın aralık toplantısında 50 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, artırımın 75 baz puan olma ihtimali de güçlü şekilde fiyatlanıyor.

Avrupa’da Enflasyon Nasıl? Faiz artışlarındaki temel sebep, malum enflasyon. Euro bölgesinde bölge enflasyonu 9,9% seviyesinde. Bölgedeki en yüksek enflasyon ise 24,1% ile Estonya’da yaşanıyor. Bölgedeki en düşük enflasyona sahip ülke ise 6,2% ile Fransa. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanyada ise enflasyon %10 seviyesinde.

Enflasyonun Sebepleri Ne? Enflasyonun temel sebeplerine baktığımız Eurostat verisi temelde enerjiden kaynaklı bir enflasyon olduğunu gösteriyor. Neyse ki son aylarda fiyatlarda bir düşüş var. Ancak enerjiyi takiben gıda enflasyonu 11,8% ile adeta “buradayım” diyor. Üstelik son zamanlarda benzin ve enerji fiyatları düşerken gıda kalemlerinin fiyatlarının arttığı dikkatleri çekiyor.

Avrupa Bölgesindeki Büyüme Verileri Nasıl? Faiz artışlarındaki gidişatı etkileyecek dinamiklerden biri enflasyonken bir diğeri de büyüme verisi. Avrupa bölgesindeki büyüme verileri genel olarak olumsuz gözüküyor. Yılın üçüncü çeyreğine ait veriler özellikle hizmet ve sanayi alanındaki daralmanın belirginleştiğine işaret ediyor. Merkez bankasının büyüme üzerindeki baskıların azalmasıyla da faiz artışını azaltması bekleniyor.

ABD Büyüme Verisi

Bugün açıklanan ABD’de 3. çeyrek büyüme verisi ekonominin durumuna ilişkin ipuçları veriyor.

ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda 2,6% büyüdü. Beklentiler, büyümenin bu dönemde 2,4% olması yönündeydi. Bir önceki dönemde ülke ekonomisi 0,6% daralmıştı.

Aynı dönemde kişisel harcamalarda da beklentileri aşan bir performans izlendi. Buna göre, kişisel harcamalar 3. çeyrekte 1,4% arttı. Bu veriye ilişkin beklenti 1% olarak belirlenmişti. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları ise beklentilere paralel şekilde 4,5% oldu.

Veriler ekonomideki resesyon endişelerini bir miktar da olsa dindirirken gözler şimdi FED toplantısına çevrilmiş durumda.

FED toplantısı ne zaman? FED’in faiz oranlarını üst üste dördüncü kez 75 baz puan artıracağına kesin gözüyle bakılan toplantısı 1-2 Kasım’da gerçekleşecek. 

FED’in faiz kararı öncesinde bankanın faiz artırımlarında yavaşlamaya gideceğine yönelik beklentiler ise piyasalardaki satış baskısını törpülüyor.

Beklentiler Nasıl? Para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek hafta yapılacak toplantıda FED’in 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, aralık toplantısında 50 baz puan faiz artırımı yapılacağına yönelik beklentiler güçlenmeyi sürdürüyor.

Avrupa Faiz Kararı ve ABD Büyüme Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı