Borsa Yorumları

Atağa Kalkmaya Hazırlanan Temettü Hisseleri

April 4, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Atağa Kalkmaya Hazırlanan Temettü Hisseleri

Potansiyel sermaye kazancının yanı sıra gelir arayan yatırımcılar, yeterince takdir edilmeyen ancak rüzgarı arkasına almış birkaç temettü hissesine göz atmak isteyebilir.

Hem ABD hem de Borsa İstanbul’da hisseler, 2024’e güçlü bir başlangıç yaparak yatırımcıların ilgisini çekse de makul bir fiyata büyüme potansiyeli sunan şirketler arayan ve henüz mevcut ralliye katılamayan yatırımcılar için hâlâ pek çok fırsat sunuyor.

Borsa İstanbul’da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bazı şirketlerin temettü ödemeleri yaklaşıyor. Öte yandan ABD borsalarında ise Wall Street’in temettü ödemeleriyle dikkat çeken bazı şirketleri yatırımcısına fırsatlar sunuyor. 

Öyle ki Bank of America geçtiğimiz günlerde temettü hisselerinin şu anda devam etmekte olan ekonomik toparlanma dönemlerinde iyi performans gösterme eğiliminde olduğuna dikkat çeken bir not yayınladı. 

Bu da yatırımcıların sadece getiri elde etmekle kalmayıp aynı zamanda hisse fiyatlarının da yükseldiğini görebilecekleri anlamına geliyor.

✍️ Bank of America stratejisti Savita Subramanian bir notta, “Şu anda, temettülerin toplam piyasa getirilerine katkısının, düşen nakit getirileri ve yüksek fiyat getirilerinin damgasını vurduğu bir dönem olan son on yılda olduğundan önemli ölçüde daha yüksek olabileceği bir getiri dünyasında olduğumuza inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Biz de bu görünümde geçtiğimiz yıl içinde temettülerini artıran ve son beş yıl içinde en az dört kez temettülerini büyüten S&P 1500 şirketlerini aradık. 

Ayrıca henüz piyasaların takdir etmediği hisseleri bulmak için ileri fiyat/kazanç oranı 21’in altında olan, izlendikleri analistlerin çoğunlığından “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna sahip ve konsensüs hedef fiyatları en az 10% artış öngören hisseleri inceledik:

  • Mondelez International (MDLZ)
  • Chesapeake Energy (CHK)
  • Ovintiv (OVV)
  • Voya Financial (VOYA)
  • Wintrust Financial (WTFC)
  • East West Bancorp (EWBC)

🍫 Mondelez şu anda 2,4% temettü verimine ve ortalama hedef fiyatına göre 20% artış potansiyeline sahip bir isim olarak öne çıkıyor. Hisseyi inceleyen analistlerin yaklaşık 90%’ı şirket için “AL” diyor. 

Markaları arasında Oreo ve Ritz de bulunan çok uluslu atıştırmalık şirketi, ocak ayı sonunda dördüncü çeyrek bilançosunda beklentileri aştı. Bununla birlikte Mondelez, kakao fiyatlarındaki son dalgalanmalar da göz önüne alındığında tüm yıl için 3% ile 5% arasında organik net gelir büyümesi öngördü. Şirket açıklamasında “jeopolitik belirsizliğin bir sonucu olarak normalden daha fazla dalgalanma” beklediğini belirtti.

🛢️ Chesapeake Energy ise bu yıl şimdiye kadar 16% artış göstererek dikkat çeken bir isim oldu. 2,5% temettü getirisi sağlayan hissenin ortalama hedef fiyatına göre önünde 14%’lük bir artış potansiyeli var. FactSet’e göre de hisseyi izleyen analistlerin yaklaşık 65%’i hisseyi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. 

Ocak ayında doğalgaz ve petrol arama şirketi, doğal gaz üreticisi Southwestern Energy’yi satın almak için 7,4 milyar dolarlık bir anlaşma yaparak büyüme yönünde bir adım daha attı. Anlaşmanın ikinci çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

🏦 Son olarak, yatırımcılar bölgesel banka East West Bancorp ile 2,8% temettü getirisi elde edebilir. Hisseyi izleyen analistlerin 93%’ü hisse için olumlu notlara sahipken, konsensüs hedef fiyat hissede 11% artış öngörüyor. 

FactSet’e göre, East West ocak ayında dördüncü çeyreğe ilişkin beklentileri ağırlıklı olarak kaçırsa da şirketin net faiz geliri konsensüs tahminini aştı.

🤔 Borsa İstanbul’da Hangi Şirketler Temettü Ödeyecek?

Borsa İstanbul’da ise önümüzdeki günlerde temettü ödemesi gerçekleştirecek önemli şirketler bulunuyor. 

🚗2023 yılının 4. çeyrek bilançosuna göre 77% artışla 49,05 milyar TL net dönem kârı elde eden Ford Otosan (FROTO), 8 Nisan günü pay başına 38,97 TL temettü ödemesi gerçekleştirecek. FROTO hissesi için mevcutta 21 kurum “AL” tavsiyesi verirken, ortalama hedef fiyat beklentisi ise 1.171 TL. 

FROTO’nun temettü geçmişine baktığımızda son 5 dönemde 5 kez temettü ödedi ve kârının ortalama 75,4%’ünü ortaklarıyla paylaştı. 

🚙Bir başka otomotiv hissesi olan Doğuş Otomotiv (DOAS) 19 Nisan’da de pay başına 36,81 TL temettü dağıtmak için şirket genel kuruluna teklif sunma kararı aldı. Doğuş Otomotiv 2023’te 19,6 milyar TL net dönem kârı elde ederken, bu yıllık olarak net dönem kârında 26%’lik artışa işaret etti. Hisse için mevcutta 8 kurum “AL” tavsiyesi verirken, ortalama hedef fiyat beklentisi ise 367,5 TL. DOAS’ın temettü geçmişine bakıldığında son 5 dönemde 4 kez temettü dağıttı ve ortalama kâr paylaşımı 75,7% olarak gerçekleşti.

🏢Koç Holding de (KCHOL) 24 Nisan 2024’te pay başına net 7,20 TL temettü ödemesi için şirket genel kuruluna teklif sunulmasına karar verdi. Şirketin temettü geçmişine bakıldığında son 5 yılda 5 kez temettü ödemesi yaparak ortalama kârının 13,4%’ünü ortaklarıyla paylaştı. 2023’te 72,2 milyar TL net dönem kârı elde eden şirketin kârı, geçen yılın aynı dönemine göre 1% düşüş gösterdi.

Koç Holding için beklentilere bakıldığında ise mevcutta 15 kurumun “AL” tavsiyesi verdiği görülürken, ortalama hedef fiyatı da 219,1 TL olarak gerçekleşiyor. 

Atağa Kalkmaya Hazırlanan Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC