Borsa Yorumları

Asyalı Teknoloji Şirketleri Geri Dönüyor!

February 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Asyalı Teknoloji Şirketleri Geri Dönüyor!

Çin’in yeniden açılması, bu yıl borsaların arkasındaki destek rüzgarı olarak görülüyor. Bernstein, aşağı yönlü harekete karşı yatırımcıyı koruduğunu düşündüğü favori hisse listesini paylaştı.

Bernstein’in övgüyle söz ettiği sektörlerden biri de teknoloji.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Son ralliye rağmen bölgede hâlâ en fazla değer kaybeden sektör olan, 2011’den bu yana en büyük düşüşü yaşayan, sektör duyarlılığı aşırı düşük kalmaya devam eden, bilançoları dibe vuran ve (sektörün 5 yıllık ortalamaların altında işlem gördüğü dikkate alındığında) değerlemeleri daha makul görünen teknoloji hisselerini portföye daha fazla ekleme zamanının geldiğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Listedeki İsimler:

  • Alibaba (BABA)
  • Tencent (TME)
  • Pinduoduo (PDD)
  • JD. com (JD)

Bernstein’in listesinde Alibaba (BABA) da yer alıyor. Çin’in yeniden açılma sürecinde Alibaba’nın pazar payı elde edeceğine inanan banka, Alibaba’nın, 33%’üne sahip olduğu Ant Group’un olası kotasyonunu içeren “potansiyel durum katalizörleri yolundan” etkilendiğini açıkladı.

Ayrıca, Alibaba hisselerinin çeşitli ölçütlere göre “çok ılımlı bir şekilde fiyatlanmış” göründüğü ve risk-ödül oranının olumlu seyrini sürdürdüğü de belirtildi. Alibaba (BABA), geçtiğimiz günlerde pozitif bir çeyreklik gelir raporu açıkladı. Bir defaya mahsus kalemler hariç olmak üzere hisse başına 2,79 dolarlık kâr üzerinden 35,92 milyar dolar seviyesinde gelir açıkladı. Analistlerin 2,44 dolarlık hisse başına kâr ve 35,8 milyar dolarlık satış geliri beklentilerinin üzerine çıktı.

Tencent (TME)’i de beğenen Bernstein, şirketin önümüzdeki birkaç yıl boyunca reklamcılık segmentinde “hisse kazananı” olmasını bekliyor.

Bankadan yapılan açıklamada, “Tencent gelir artışının bu yıl 10-15% seviyelerine ulaşabileceğini düşünüyoruz. Segment karmasındaki iyileşme ve sınırlı faaliyet giderindeki artışın bir araya gelmesi, 2023 bilançosunun yaklaşık 25% güçlenebileceği anlamına geliyor.” ifadelerine yer verildi.

Bernstein’in listesindeki diğer internet hisseleri Pinduoduo (PDD) ve JD.com (JD).

Açıklamada, “Takip ettiğimiz e-ticaret şirketleri arasında en çok Pinduoduo’yu beğenmeye devam ediyoruz. Alibaba (BABA) Çin’in yeniden açılma sürecinden fayda sağlayacak, ancak Pinduoduo (PDD) ve JD (JD)’nin pazar payı eğilimleri orta vadede daha güçlü görünecek.” denildi.

Asyalı Teknoloji Şirketleri Geri Dönüyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC