Borsa Yorumları

Asya Borsaları Neden Düştü?

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Asya Borsaları Neden Düştü?

Çin’deki konut krizinin yanı sıra zayıf ekonomik büyüme verilerinin, ülke ekonomisine ilişkin endişeleri bir kez daha gündeme getirmesiyle Asya borsaları sert kayıplar yaşadı. 

Japonya’nın Nikkei 225’i, bir gün önce Şubat 1990’dan bu yana en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından kazançlarla başladığı seansı 0,4% düşüşle tamamladı. 

Öte yandan Hong Kong’un Hang Seng’i, 3,8%, Shanghai Composite endeksi de 1,5% düşüşle kapandı. 

Dün açıklanan resmi veriler, Çin ekonomisinin 2023’de 5,2% büyüyerek hükümetin belirlediği “yaklaşık 5%” hedefini aştığını gösterdi. Çin’in 2020’den bu yana uyguladığı karantinaların zarar verdiği ülke ekonomisi toparlanmaya devam ederken, söz konusu rakamlar bazı analistler ve yatırımcıların beklediğinden daha “sarsıcı” bir yolda ilerliyor. 

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, “Yatırımcıların Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin beklentileri azaldı. 2023’te Çin ekonomisinin karşı karşıya olduğu olumsuz rüzgarlar azalmadı ve jeopolitik ortam daha tartışmalı hale gelebilir.” yorumunu yapıyor. 

Asya Borsaları Neden Düştü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, ABC News