Borsa Yorumları

Aşırı Alım ve Aşırı Satım Bölgesindeki Hisseler

February 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Aşırı Alım ve Aşırı Satım Bölgesindeki Hisseler

Aşırı Alım Bölgesindeki Hisseler

Sigorta şirketi Arch Capital (ACGL) geçtiğimiz hafta 2%’den fazla yükselerek piyasadaki olumsuz eğilimin aksine hareket etti. Hissenin Göreceli Güç Endeksi (RSI’ı) günlük grafikte 71,7 ile aşırı alım bölgesini işaret ediyor. Arch Capital yılın başından bu yana 10%’dan fazla değer kazanmış durumda. Hisse senedi analistlerce de beğeniliyor ve analistlerin yaklaşık 80%’i tarafından “AL” notu ile tavsiye ediliyor.

Amerikalı ağ güvenliği şirketi Palo Alto Networks (PANW), yıl başından bu yana 32% yükseliş kaydetti. Geçtiğimiz haftayı 10,67% yükselişle kapatan hissenin teknik grafikte günlük RSI’ı 71,03 seviyesinde aşırı alım bölgesinde yer alıyor.

Kanser tedavisine odaklanan ilaç üreticisi Seagen (SGEN), Pfizer’ın satın alma ihtimalleri üzerine güncelde 72,68 RSI ile aşırı alım bölgesinde yer alıyor.

Unutmamak gerekir ki, aşırı alım bölgesinde yer alan bir hisse fiyatı 70 seviyesinin üstünde bir RSI’a sahiptir ve bu seviyeden aşağı yönlü kırması beklenebilir.

Aşırı Satım Bölgesindeki Hisseler

Bankacılık ve varlık yönetimi şirketi olan First Republic (FRC), 29,51 RSI seviyesi ile aşırı satım bölgesinde yer alıyor. Analistlerce yine oldukça beğenilen bu hisse takip eden analistlerin 52%’si tarafından “AL” notuyla tavsiye ediliyor. Ayrıca 12 aylık ortalama fiyat hedefi hissenin önümüzdeki 12 ayda 19% yükselebileceği anlamına geliyor.

First Republic hisseleri yılın başından beri 2,3% değer kaybetti ve 2023’te 5% yükselen SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE) yatırım fonunun gerisinde kaldı.

Listeye giren diğer hisseler arasında Alibaba (BABA), Abbott Laboratories (ABT), Moderna (MRNA) ve Pfizer (PFE) bulunuyor.

Aşırı satım bölgesinde yer alan bir hissenin RSI’ı 30 seviyesinin altındadır ve hisse bu seviyeden yükseliş kaydedebilir.

Aşırı Alım ve Aşırı Satım Bölgesindeki Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC