Borsa Haberleri

ASELSAN’ın Geliştirdiği AESA Burun Radarı Seri Üretime Hazır!

ASELSAN’ın Geliştirdiği AESA Burun Radarı Seri Üretime Hazır!
Google News Icon Takip Et

ASELSAN (ASELS), tarafından geliştirilen AESA Burun Radarı’nın, şirketin Ankara’daki teknoloji üssünde seri üretime geçirilmesine yönelik hazırlıklar tamamlandı.

ASELSAN’ın geliştirdiği söz konusu radarın, muharip uçaklara nesil atlatacak özellikler kazandıracağı belirtildi. Açıklamaya göre AESA Burun Radarı ile F-16 Özgür Platformu 4,5 nesil uçaklar seviyesine taşınırken; KAAN ve muharip İHA’lar düşük görünürlük özellikleriyle 5’inci Nesil ve ötesinde platformlar haline gelecek.

Diğer yandan, ASELSAN’ın GaN (Galyum Nitrat) çip geliştirme ve üretim teknolojisi ile birlikte dünyanın önde gelen radar firmaları ile teknoloji bakımından yarışabilir düzeye ulaştığı ifade edildi. 

Muharip uçak ve İHA’lar için geliştirildiği belirtilen AESA Uçak Burun Radarı’nın ilk uçuşunu F-16 Özgür Platformu ile gerçekleştirildiği ifade edilirken, yakın zamanda AKINCI ile de uçuşlara başlayacağı bildirildi.

Ayrıca, AESA Uçak Burun Radarı’nın 2024 yılı içinde başka jet uçaklar ile diğer milli İHA’lara entegrasyonların yapılmasının ardından uçuşlar gerçekleştirileceği de açıklandı. 

AESA Uçak Burun Radarı’nın Özellikleri

AESA Uçak Burun Radarının otomatik tanıma, çoklu hedef takibi, yer haritalama, mesafe ölçümü, otomatik irtifa belirleme, SAR ile bulut altı gözetleme, yapay zeka destekli algoritmalar ile otomatik hedef sınırlama, geniş bantta radar spektrumu izleme (ESM), yönlü elektronik karıştırma (ECM) ve mühimmata daha etkin güdüm kazandırma kabiliyetleri bulunuyor. 

“Pazar Büyüklüğünün 5 Milyar Dolar Olduğu Tahmin Ediliyor”

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol,  ASELSAN’ın sahip olduğu AESA teknolojisini “kara-hava-deniz” fark etmeden tüm faaliyet alanlarında geliştirdiği radar sistemlerinde kullandığına dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

“Savaş uçağı AESA Burun Radarı özelinde global pazar büyüklüğünün yıllık beş milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Devam eden ihracat görüşmelerinin gerçekleşmesi ve özellikle uçan platformların yurt dışı satışları ile birlikte ASELSAN radarlarının hava platformları global pazarında belirleyici rol oynaması bekleniyor. Bunların yanı sıra, hava savunma, deniz platformları ve gözetleme radarları alanında da geliştirilen yüksek teknolojili ASELSAN AESA radarları ile pazar payının artması öngörülüyor.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks