BIST Şirket Haberleri

Aselsan (ASELS) 2. Çeyrekte 5,41 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Ağustos 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Aselsan (ASELS) 2. Çeyrekte 5,41 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Aselsan (ASELS), 2023 yılının ikinci çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın ikinci çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 41% artışla 5,41 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 3,83 milyar TL olarak açıklanmıştı.

Aselsan’ın 2023 yılı ikinci çeyrekte toplam hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre 67% oranında artarak 18,06 milyar TL’ye yükseldi. 

Aselsan (ASELS) 2. Çeyrekte 5,41 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

FAVÖK’te Dikkat Çeken Yükseliş 🆙📊

Şirketin brüt kârı, geçen yılın ilk yarısına göre 68% seviyesinde artarken Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine kıyasla 62% artış göstererek 4,4 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı 24% olarak gerçekleşti.

Özkaynakların Aktife Oranı 💼🔍

Aselsan’ın finansal yapısının güçlü olduğunu gösteren bir diğer önemli veri de şirketin özkaynaklarının aktife oranı. Ve bu oran da 51% olarak gerçekleşti.

aselsan-siparis

Sözleşme ve Sipariş Bilgileri 📑💰

Aselsan’ın yeni aldığı sözleşmeler toplamda 1,15 milyar dolar değerinde. Şirketin bakiye sipariş miktarı ise 8,4 milyar dolar. Bu rakam, geçen yılın tamamında elde edilen 8,2 milyar dolarlık siparişi geride bırakıyor. Ayrıca bakiye siparişlerin 12,6%‘sını ihracat oluşturuyor. Bu ihracatın büyük bir kısmı Ortadoğu, Asya ve Türki Cumhuriyetler’e gerçekleşiyor.

Ar-Ge Yatırımlarında Lider 🔬💡

Ar-Ge harcamalarında Türkiye’nin lideri konumunda olan Aselsan, bu yılın ilk yarısında 6,3 milyar TL’lik Ar-Ge harcaması yaptı.

Aselsan (ASELS) 2. Çeyrekte 5,41 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

2023 Tahminlerinde Güncelleme  📅🔮

Aselsan, 2023 yılının sonu için tahminlerini de güncelledi. Şirket, yıl sonunda 65%’in üzerinde net satış, 24%’ün üzerinde FAVÖK marjı ve 10 milyar TL’lik yatırım harcaması gerçekleştireceğini duyurdu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP