Ekonomi ve Finans Haberleri

Arz Görünümü Değerlemeleriyle Petrol Yatay Seyrediyor

Arz Görünümü Değerlemeleriyle Petrol Yatay Seyrediyor
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, yatırımcıların Ukrayna’daki son saldırıların ardından Rusya’nın rafineri kapasitesindeki kayba daha karışık bir bakış açısıyla yaklaşması ve hafifçe zayıflayan doların bir miktar destek sunmasıyla dengelendi.

Brent TSİ 18.00’de 0,46% düşüşle varil başına 86,35 dolardan, ABD ham petrolü de 0,12% düşüşle varil başına 81,85 dolardan işlem gördü.

Rusya hükümetinin OPEC+ tüketici grubuna verilen taahhütlere uymak için şirketlere ikinci çeyrekte günlük 9 milyon varil hedefini tutturmak üzere üretimi kısma talimatı vermesinin ardından petrol fiyatları dün 1%’in üzerinde yükselmişti.

Dünyanın ilk üç petrol üreticisi ve en büyük petrol ürünleri ihracatçılarından biri olan Rusya, Ukrayna tarafından petrol rafinerilerine yapılan son saldırılarla da mücadele ediyor. 

FGE analistleri yayınladıkları bir notta, Rusya’daki rafineri çalışmalarında yapısal bir düşüş beklediklerini ve bu yılın ikinci yarısında bile 2023 seviyelerine ulaşılamayacağını belirttiler.

Goldman Sachs analistleri ise bir notta, “Rafineri talebindeki düşüşten kaynaklanan zayıflama etkisi ve Rusya petrol ihracatındaki potansiyel azalmadan kaynaklanan yükseliş etkisi ile rafinaj kesintilerinin ham petrol fiyatları üzerindeki etkisi karışık.” yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters