Borsa Yorumları

Arz Endişelerinin Hafiflemesiyle Petrol 1% Geriledi

October 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Arz Endişelerinin Hafiflemesiyle Petrol 1% Geriledi

İsrail-Hamas savaşının Orta Doğu’dan gelen arzı etkileyeceğine ilişkin endişelerin azalması ve yatırımcıların bu haftaki FED toplantısı ile küresel ekonomik göstergeler öncesinde temkinli davranmasıyla petrol 1%’in üzerinde değer kaybetti.

Brent TSİ 13.10’da 1,24% düşüşle 89,36 dolara, ABD ham petrolü de 1,39% düşüşle varil başına 84,35 dolara geriledi. 

Orta Doğu’daki çatışmaların hız kazanmasıyla cuma günü 3% artan ham petrol, küresel petrol üretiminin üçte birini karşılayan bir bölgede çatışmanın genişleyebileceği endişelerini körüklemişti. Ancak analistlere göre bu endişe hafifliyor.

CMC Markets analisti Tina Teng, “Orta Doğu’da hafta sonu yaşananlar, çatışmanın daha geniş çaplı bir bölgesel savaşa dönüşmeyeceğinin sinyallerini verdi ve bu da petrol fiyatlarının gerilemesine neden oldu.” diyor. 

Yatırımcılar, Orta Doğu’nun yanı sıra çarşamba günü FED’in açıklayacağı faiz kararına ve teknoloji devi Apple (AAPL) gibi şirketlerin bilançolarının ekonomik yavaşlama beklentilerine ilişkin neler gösterebileceğine odaklanmış durumda.

FED’in faiz oranlarını sabit bırakması beklenirken, İngiltere ve Japonya merkez bankaları da bu hafta politikalarını gözden geçirecek.

Ayrıca Çin bu hafta ekim ayı imalat ve hizmet PMI verilerini açıklayacak ve yatırımcılar dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan ülkenin ekonomisinin istikrara kavuştuğuna dair daha fazla işaret arayacak.

Arz Endişelerinin Hafiflemesiyle Petrol 1% Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters