Borsa Yorumları

Artış Eğilimine Giren Hisseler

Ağustos 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Artış Eğilimine Giren Hisseler

Geçen hafta borsalarda görülen düşüş eğiliminde bazı hisseler yatırımcıların favorisi konumuna yükselirken, bazıları gözden düştü.

Bu hareketlerin ardından S&P 500’de aşırı alım ve aşırı satım isimlerini 14 günlük göreceli güç endeksine (RSI) göre taradık. 

Önemli: Bir hisse, 14 günlük RSI değeri 70’in üzerine çıktığında aşırı alım bölgesinde olarak görülüyor ve yatırımcıların pozisyonlarını hafifletmeyi düşünmeleri gerektiğini işaret ediyor. 

Bununla birlikte, 14 günlük RSI değeri 30’un altına düştüğünde bir hisse aşırı satım bölgesinde kabul ediliyor, bu da yatırımcılar için bir alım fırsatı olabileceği anlamına geliyor.

Bu kapsamda analistlerin yakın vadede artış beklediği ve satış bölgesindeki S&P 500 hisselerini senin için derledik: 

  • Xcel Energy (XEL)
  • Moderna (MRNA)
  • NextEra Energy (NEE)
  • Eversource Energy (ES)
  • Entergy (ETR)
  • SolarEdge Technologies (SEDG)
  • GE Healthcare Technologies (GEHC)
  • Alliant Energy (LNT)
  • Enphase Energy (ENPH)
  • Ameren (AEE)

☀️ SolarEdge, S&P 500’deki en aşırı satılan şirketlerden biri. Güneş paneli ekipmanı üreticisinin 14 günlük RSI değeri yalnızca 9 ve konsensüs fiyat hedefi, hissede 73,5% artışa işaret ediyor. Wall Street analistlerinin yaklaşık üçte ikisi şirkete “AL” notu veriyor. 

🔌 NextEra Energy de aşırı satım listesindeki hisseler arasında ve analistlerden en yüksek “AL” notuna sahip hisse. Florida merkezli elektrik şirketinin 14 günlük RSI derecesi 8 ve analistlerin 73,7%’si hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor. 

NEE hisseleri bu yıl 17,6% değer kaybetti. Bu trendin tersine dönmesini bekleyen analistler, şirket hissesi için yaklaşık 31%’lik yukarı yönlü tahminde bulunuyor.

💉 Cambridge merkezli aşı üreticisi Moderna da 7,3 RSI ile aşırı satılmış durumda. Listede 81,3% ile en yüksek yukarı yönlü beklentiye sahip şirkete analistlerin yaklaşık 35%’i “AL” notu vermiş.

Moderna hisseleri, pazarlanabilir tek ürünü olan COVID aşı satışlarının düşmesiyle bu yıl şimdiye kadar 43,5% değer kaybetti. Ancak şirket geçen hafta, virüsün ülke çapındaki baskın türünü hedef alan güncellenmiş COVID aşısına olan talebin artacağını umarak yılın geri kalanına yönelik tahminlerini yükseltti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC