Bültenler

Artan Petrol Fiyatları Borsalara Olumsuz Yansıdı

September 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Artan Petrol Fiyatları Borsalara Olumsuz Yansıdı

Yükselen petrol fiyatlarının enflasyon ve FED’in daha fazla faiz artırımı yapma endişelerini canlandırmasıyla borsalar üçüncü seansta da geriledi.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,06%, S&P 500 0,69% ve Dow Jones 0,57% düştü.

Analist Yorumu 

Hisseler, Institute for Supply Management’ın ağustos ayı hizmet sektörü faaliyet endeksinin açıklanmasının ardından ABD Hazine tahvil getirilerinin daha da yükselmesiyle düşerken, petrol vadeli işlemleri de dört yılı aşkın bir sürenin en uzun günlük kazanç serisini yaşadı.

ABD’de restoran ve otel gibi hizmet sektörü şirketlerinin iş koşullarını gösteren ISM barometresi, bir önceki ay görülen 52,7% düzeyinden ağustos ayında 54,5%’e yükseldi. Bu, şubat ayından bu yana en yüksek seviye ve ekonomide genişlemeye işaret eden 50% eşiğinin üzerindeki sekizinci veri. 

Northwestern Mutual Wealth Management portföy yöneticisi Matt Stucky, “Bu, FED’in savaştığı türden bir enflasyon verisi ve ABD GSYH’sinin üçte ikisini oluşturan ekonominin hizmet bileşenindeki enflasyonla savaşıyor.” dedi.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın dün üretim kesintilerini yıl sonuna kadar uzatacaklarını açıklamalarının ardından Brent ve ABD ham petrolü ciddi bir yükseliş kaydetti.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, “Petrol boğaları (artış beklentisi) dans ederken, fiyatlardaki kayda değer artış merkez bankaları ve finansal piyasalar için zorlayıcı olabilir.” yorumunu yaptı.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Apple’daki büyük kaybın endeks performansını olumsuz etkilemesi

2. S&P 500’ün 4.475 seviyesinde, yani 50 günlük hareketli ortalamasının altında kapanması

3. Artan jet yakıtı maliyetleri konusunda uyarıda bulunan çok sayıda havayolu şirketine gelen tepkiler

4. Yüksek benzin fiyatları nedeniyle ihtiyari harcamaların yavaşlamasına ilişkin endişeler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Teknoloji, Ham Madde, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Teknoloji hisseleri dün genel olarak düşük bir performans gösterdi. Nvidia (NVDA) 3,1% düşerken, Apple (AAPL) 3,6% ve Tesla (TSLA) 1,8% geriledi.

AMC Entertainment Holdings (AMC), 40 milyona kadar adi hisse satabileceği bir hisse dağıtım anlaşmasını açıklamasının ardından dünü 36,8% düşüşle, Ocak 2021’den bu yana görülen en düşük seviyede tamamladı.

Core & Main (CNM), mali ikinci çeyrek kâr beklentilerinin altında bir rakam açıklaması ve yeni projelerdeki “zayıflıkları” gerekçe göstererek tüm yıla yönelik büyüme görünümünü düşürmesinin ardından 6,6% geriledi.

Zscaler (ZS), siber güvenlik şirketinin güçlü çeyreği ve görünümünün Wall Street’in beklentilerini aşmasının ardından dünü 2,7% düşüşle tamamladı ancak yöneticiler, mevcut iş ortamında anlaşmaların tamamlanmasının daha uzun sürdüğünü söyledi.

Artan Petrol Fiyatları Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı