Borsa Haberleri

ARM, Yatırımcılara Yapay Zekâ Şirketi Olduğunu Kanıtlamalı (mı?)

Temmuz 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ARM, Yatırımcılara Yapay Zekâ Şirketi Olduğunu Kanıtlamalı (mı?)

Yarı iletken sektörünün engin dünyasında dolaşmaya başladığında, Arm Holdings’e rastlaman pek uzun sürmeyecektir. 

İngiltere merkezli şirket, mikroişlemcileri tasarlamak için gerekli tasarımlar satıyor ve yazılım programlarının bu çiplerle nasıl iletişim kuracağını belirleyen talimat setleri olarak bilinen teknolojiyi lisanslıyor. 

Arm’ın kurulduğu 1990 yılından bu yana 250 milyardan fazla yarı iletkende kullanılan bu teknoloji, şu anda gezegendeki hemen hemen her akıllı telefonun yanı sıra Apple’ın (AAPL) Mac bilgisayarlarında ve Amazon’un (AMZN) veri merkezlerindeki sunucularda da kullanılıyor.

Arm’ın sektör için önemi, son zamanlarda Nvidia (NVDA) ve Intel (INTC) de dahil olmak üzere bir avuç büyük sektör isminin öncü yatırımcısı olmak istediği halka arzı öncesi daha da arttı.

Şirketin sonbaharda yapmayı planladığı ilk halka arz yılın en büyüğü olabilir; aynı zamanda yapay zekâ ateşi konusunda ilginç bir gelişme haline gelebilir. 

Ancak Arm’ın veri merkezlerindeki yerini artırıyor olması, yapay zekânın geleceğinde merkezi bir rol oynayacağı anlamına gelmiyor. Halka açık şirketler arasında yapay zekâ patlamasından en çok yararlanan Nvidia oldu çünkü özellikle yapay zekâ kullanımına uygun çipler üretiyor. 

Arm’ın halka arzı da, yapay zekânın geleceğinden kâr elde etme hayalleri kuran bir kitleye ulaşma şansı taşıyor. 

Ancak Columbia Threadneedle Investment kıdemli portföy yöneticisi Rahul Narang’a göre, yatırımcılar hangi şirketlerin yapay zekâdan fayda sağlayacağına dair daha detaylı teoriler oluşturdukça daha seçici olacaklar. 

Narang, “İddiacılara karşı yarışmacılara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Yapay zekâ coşkusunun oluşturduğu heyecana kapılmamak önemli.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti