Borsa Yorumları

Aralık Aylarında En İyi Performans Gösteren Hisseler!

December 1, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Aralık Aylarında En İyi Performans Gösteren Hisseler!

Aralık ayları tipik olarak hisseler açısından güçlü dönemlerdir ve para kazanmak isteyen yatırımcılar için endekste bazı güzel fırsatlar doğar.

Stock Trader’s Almanac kayıtlarına göre S&P 500, 1950’den beri aralık aylarında ortalama 1,5% yükseliş kaydetti. Bu veri aralık aylarını, bahse konu dönemde geniş ölçekli piyasa endeksi açısından en verimli üçüncü ay konumuna taşıyor.

Bu bağlamda yılın son ayında bu endeksin en iyi performans gösteren hisseleri tarandı.

Bu listede yer alan hisseler son on yılın aralık aylarında ortalama en az 1% yükseliş kaydeden, takip eden analistlerin en az 55%’inden “AL” notu aldı ve ortalama fiyat hedefine göre en az 25% yükselme potansiyeline sahip. Elbette geçmişteki performanslar gelecek için kesin bir gösterge sayılmaz.

Kumarhane hissesi Caesars Entertainment (CZR) 8,7%’lik ortalama yükselişle ön plana çıkıyor. Takip eden analistlerin yaklaşık 70%’i hisseyi “AL” notuyla tavsiye etmekte. Caesars hissesi bu yıl yaklaşık 47% değer kaybetmişti.

Şirket bu ayın başlarında beklentilerin biraz üzerinde bir üçüncü çeyrek gelir raporu açıkladı. Ayrıca dijital oyun bölümü için güçlü bir gelir artışı bildirdi.

Disney (DIS) de ortalama 2,2%’lik aralık ayı yükselişiyle listede kendine yer buldu. Disney’i takip eden analistlerin 78%’i hisseyi “AL” notu ile derecelendirdi. Üstelik CEO Bob Iger’in şirkete yakın zamandaki ani geri dönüşü, Bob Chapek tarafından atılan yanlış adımları düzeltmesini bekleyen hissedarlar tarafından olumlu bir hamle olarak karşılandı. O tarihten bu yana hisse yaklaşık 5% değer kazandı.

Ayrıca Alphabet (GOOGL), Broadcom (AVGO), Fortinet (FTNT) ve Qualcomm (QCOM) gibi bazı teknoloji hisseleri de listede. Bir finans hissesi olan ödeme teknolojileri sağlayıcısı Global Payments, son 10 yılın aralık ayları bazında ortalama 1% yükselişle listede yer aldı.

Bu arada, kripto piyasasında son zamanlarda yaşanan sarsıntılara rağmen, kripto dostu Signature Bank (SBNY) takip eden analistlerin yaklaşık 89%’unun “AL” notuna değer görüldü ve en yüksek kazandırma potansiyeline sahip hisse oldu (ortalama fiyat hedefinin yaklaşık 54% üzerinde). Hisse bu yıl yaklaşık 58% değer kaybetmekle birlikte 1,4%’lük bir aralık ayı yükseliş ortalamasına sahip.

Seyahat devi Delta Air Lines (DAL) da 3,7%’lik aralık ayı kazanç ortalamasıyla listeye girmeyi başardı. Hisse, takip eden analistlerin 80%’i tarafından “AL” notu ile derecelendirildi. Ayrıca analistler, tüketicilerin seyahat harcamaları artırmaya devam etmesi ve yatırımcıların iş seyahatlerinin de bunu takip etmesine yönelik beklentisi ile hissenin ortalama 38%’lik bir ralli yapacağını öngörüyor.

Aralık Aylarında En İyi Performans Gösteren Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC