Borsa Yorumları

Apple’ın Vision Pro Devriminde Ön Saflarda Yer Alacak 5 Hisse

June 7, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Apple’ın Vision Pro Devriminde Ön Saflarda Yer Alacak 5 Hisse

Bu haftaya Apple (AAPL) damga vurdu desek yalan olmaz. 

Şirket uzun bir süredir beklenen ve Apple Watch’un ardından 2015’ten bu yana büyük ürünü olan Vision Pro’yu tanıttı. 

Apple’ın WWDC23 geliştirici etkinliğinde yapılan tanıtım, Apple hisselerinde kısa süreli bir rekora imza attı ve şirketin piyasa değerini 3 trilyon dolara yaklaştırdı. 

Wedbush analisti Dan Ives, “Bu, Apple için yeni bir döneme işaret ediyor; neredeyse on yıldır ilk yeni ürün serisi ve Cupertino ekosisteminde Vision Pro’yu Meta Quest gibi rakiplerinden ayıracak birçok kullanım senaryosu ve uygulaması olan şirket için ilk 3 boyutlu arayüz.” yorumunu yaptı.

Herkes ekmeğinin peşinde: Vision Pro 3.499 dolar gibi bir fiyatla piyasaya sürülecek evet ama CEO Tim Cook, “doğrudan değil, üzerinden baktığınız ilk Apple ürünü” olarak tanımladığı bu ürünle bir devrimin eşiğinde olabilir. 

Bu da aklımıza hangi şirketlerin bu devrimden payını alabileceği sorusunu getiriyor. Analistler, aşağıda yer alan beş hissenin, Apple’ın Vision Pro ürününden hem doğrudan hem de dolaylı yollardan kazançlı çıkabileceğini düşünüyor. 

🔎 Unity Software (U): Video oyun geliştiricileriyle çalışan teknoloji şirketi, bu alanda ilk öne çıkan şirket çünkü Unity, Apple’ın çeşitli uygulamalarını Vision Pro’ya entegre etme üzerine çalışacak. 

WWDC etkinliğinden Tim Cook’un da selam gönderdiği şirket için DA Davidson analisti France Grana, “Geliştiricilerin Vision Pro uygulamaları üzerinde çalışmak için altı ayın üzerinde bir süresi olacak ancak Unity’nin binlerce VR (sanal gerçeklik) oyunu halihazırda destekleniyor. Bu da Unity geliştiricilerine avantajlı bir başlangıç sunuyor.” diyor. 

Unity Engine ürünüyle sanal gerçeklik alanının lider isimlerinden Unity hisseleri, haftanın ilk işlem gününde 17,16% artışla son yedi ayın en büyük günlük kazancını elde etmişti. 

🤖 Roblox (RBLX): Dünyanın en büyük oyun platformu konumundaki Roblox’un, yeni sosyal etkileşimler yaratma ve işletme konusunda Metaverse’ün lider ismi olarak Vision Pro deneyiminin ön saflarında yer alması oldukça muhtemel. 

Halihazırda Meta Platforms’un (META) Quest ürününde yer alan Roblox, kullanıcı tabanındaki ortalama yaşı artırmanın yanı sıra platformuna daha fazla zaman ve para ayırmak istiyor. Bu hedefler, Vision Pro’yla oldukça uyumlu görünüyor. 

🛍️ Best Buy (BBY): Apple’ın, genel satışlarına yaklaşık 15% veya yılda 5 milyar dolar katkıda bulunduğu şirket, teknoloji devinin favori satış ortağı olmayı sürdürüyor. 

DA Davidson analisti Michael Baker, Apple’ın ilk aşamada Vision Pro’yu yalnızca kendi platformunda satma planlarına rağmen, ürünün gelecek çeyrek dönemlerde Best Buy raflarında da yer alacağını düşünüyor. 

Baker, Vision Pro gibi AR/VR (artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik) ürünlerinin, Best Buy’ın “Eğlence” kategorisinde yer aldığını belirtirken, “Bu kategori 2020 mali yılında satışların 6%’sını oluşturmuştu.” diye hatırlatıyor. 

🏰 Walt Disney (DIS): Etkinlikte de gördüğümüz üzere, Disney bu devrimde Apple’ın yanında yer almak istiyor. Kaçıranlar için, CEO Bob Iger pazartesi günkü etkinlikte sahneye çıkarak eğlence grubunun yeni Apple ortaklığını duyurmuştu. 

Apple da Vision Pro’da Apple TV içeriklerinin yanı sıra Disney+ programlarının da yer alacağını belirtti. Bu ortaklık, Needham analistlerine göre şu anda 166 milyar dolar değerinde olan ve Apple’ın giyilebilir teknolojisi ile Disney’in içeriği arasında “cazip bir stratejik uyum” olacağını öne sürdüğü House of Mouse’un tamamen ele geçirilmesinin habercisi olabilir.

Analistler, “3.500 dolarlık fiyatıyla, Vision Pro’nun kademeli olarak benimsenmesini bekliyoruz. Ancak Apple Disney’i satın alırsa, Apple’ın Vision Pro gözlüklerinin tüketiciler tarafından benimsenmesini sağlayacak benzersiz içerikler yaratılabilir.” yorumunu yapıyor. 

💻 Adobe (ADBE): Apple, Vision Pro ürününde Microsoft’un (MSFT) Office ürünlerini ve Adobe’un uygulamalarını kullanmak istiyor. Bu da şirketin bulut tasarımı çabalarını güçlendirecek bir adım. 

Apple, ayrıca gözlerimiz ve ellerimiz tarafından kontrol edilen fotoğraf düzenlemesine izin verecek olan Adobe’nin Lightroom uygulamasını Vision Pro kulaklıkta kullanmayı planlıyor.

Şirket öte yandan, Vision Pro lansmanı sırasında Microsoft’un Teams, Excel ve Word programlarını yine retina kontrollü bir odakla izleyicilere sundu ve 3D personaların Teams mimarisine dahil edileceğini ve destekleneceğini belirtti.

Apple’ın Vision Pro Devriminde Ön Saflarda Yer Alacak 5 Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street