Apple Haberleri

Apple’ın 8 Mart’taki Lansmanı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

March 3, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Apple’ın 8 Mart’taki Lansmanı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Apple, bahar etkinliğinin “Peek Performance” sloganıyla 8 Mart’ta yayınlanacağını duyurdu.

🍎 Apple Bahar Etkinliğinin Öne Çıkan Detayları

Apple (AAPL), yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği etkinliklerini bir süredir mart veya nisan aylarında oldukça düzenli bir şekilde gerçekleştiriyor. 

Bahar etkinliği, genellikle yeni bir iPhone modelinin tanıtımını içermese de etkinlikler yine de Apple hayranları arasında oldukça heyecan yaratıyor.

İşte son birkaç yıldaki bahar etlinklerinden bazı önemli noktalar:

 • Nisan 2021: “Spring Loaded” etkinliğinde; renkli 24 inç iMac’ler, iPad Pro, mor iPhone 12, Apple TV 4K ve AirTag tanıtıldı.
 • Mart 2020: Apple, iPad Pro 4 ve iPhone SE 2’yi tanıttı.
 • Mart 2019: Apple, Apple TV+, Apple News, Apple Arcade, Apply Card ve Apple Pay gibi yeni hizmetleri tanıtan farklı bir etkinlik düzenledi.

🕘 Apple 8 Mart 2022 Etkinliği Ne Zaman, Nerede Yayınlanacak?

Apple, bahar etkinliğini resmi olarak 8 Mart’ta Türkiye saatiyle 21.00’de düzenleyecek. Etkinlik, bu yıl da sanal ortamda olacak ve Cupertino, California’daki Apple Park’tan yayınlanacak. Apple, etkinliği “Peek Performance” başlığıyla tanıtıyor.

8 Mart etkinliğinin canlı yayınını Apple’ın web sitesinden, YouTube kanalından ve Apple TV uygulamasından izleyebilirsin. 

Peki, etkinlikte hangi yeni ürünlerin ve özelliklerin duyurulması bekleniyor?

📱 iPhone SE 3

3. Nesil iPhone SE’nin 399 dolar fiyat noktasında kalacağı söyleniyor. Apple Analisti Ming-Chi Kuo, telefonun mevcut tasarımlara benzer bir tasarıma sahip olacağını ancak 5G desteği ve daha iyi bir işlemci olacağını belirtiyor.

 • Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın, mevcut iPhone SE 2’nin fiyatını 199 dolara düşürmesi gerektiğini öne sürüyor. Bu strateji her ne kadar bir telefona çok fazla para harcamak istemeyen insanlar için mükemmel bir gelişme olsa da, bunun Apple’ın gerçekten uygulayacağı bir strateji olup olmadığı ise belirsizliğini koruyor.

👨‍💻 iPad Air 5

Etkinlikte iPad Air 5’in de tanıtılacağı tahmin ediliyor. iPad Air 5’in A15 işlemci, 5G, ikiye karşı dört hoparlör ve görüntülü aramalar için Center Stage desteği gibi özelliklere sahip olacağı düşünülüyor. 

 • Center Stage, iPad’den daha rahat görüntülü görüşme yapmanızı sağlayan bir özellik. Cihazdaki kamera, hareket ettiğinizde sizi takip ederek, çerçevenin içinde kalmanızı sağlıyor.

Kamera iyileştirmeleri, tüm yeni özelliklerin en büyüğü gibi görünüyor. Ayrıca iPad Air’e sonunda 25 fps ve 30 fps 1080p video kaydı desteği gelebilir. iPad Air 5’in iPhone 13’teki gibi standart geniş ve ultra geniş açılı kamera lenslerine sahip olması bekleniyor.

⚙️ iOS 15.4 Çıkış Tarihi

Apple, bu hafta iOS 15.4’ün beşinci beta sürümünü yayınladı ve güncellemenin Mart ortasına kadar gelmesi bekleniyor. Bahar etkinliğine yakın bir zamanda piyasaya sürüleceği düşünülüyor. 

iOS 15.4’ün Genel Özellikleri

 • Universel Control (Evrensel Kontrol) özelliği, iPad ve Mac kullanıcılarını aynı iCloud hesabına bağlanmalarını ve tek bir mouse ve klavye ile cihazlarını kullanabimelerini sağlayacak. 
 • Yeni iOS güncellemesi ile birlikte kullanıcılar, maske ile Face ID özelliğini kullanabilecek.
 • iOS 15.4 güncellemesiyle birlikte iPhone kullanıcıları 37 güncelleme ve farklı cilt tonlarıyla birlikte 112 yeni emojiye daha erişim sağlayacağı düşünülüyor. 

🔳 Apple Silicon’lu Mac Mini Pro

Apple, Mac Mini’nin Apple Silicon destekli yeni versiyonu Mac Mini Pro’yu da 8 Mart’taki etkinlikte duyurabilir. 

 • Apple Silicon, Apple’ın kendi tasarladığı ve ürettiği bir işlemci. Şirket bundan sonra Intel işlemcileri yerine kendi geliştirdiği işlemcileri kullanacak. 

Mac Mini Pro’nun mevcut MacBook Pro’larla aynı Apple Silicon’u içereceği düşünülüyor. Ayrıca, Pro’nun mevcut sürümden daha fazla bağlantı noktası içeren bir yeniden tasarım geçireceği iddia ediliyor. 

 • Diğer taraftan bazı kaynaklara göre bu yıl M2 işlemcili bir Mac Mini görebiliriz. 

💻 M2 Çipli MacBook Pro

Etkinlikte ayrıca M2 çipine sahip MacBook Pro da duyurulabilir. Yeni bilgisayar, mevcut 13 inç MacBook Pro’nun yerini alması amaçlanan 2021 MacBook Pro serisiyle birlikte satılacak.

Bu yeni model Touch Bar, miniLED ekran veya diğer MacBook’lar gibi ProMotion teknolojisini içermeyecek. M2, M1’den daha güçlü ancak M1 Pro ve M1 Max çiplerinden daha az güçlü olacak.

💻 M2 Çipli Yeniden Tasarlanmış MacBook Air

MacBook Air, 2020’den beri yeni bir sürüm yayınlamadı. Bu nedenle, yeni tasarımın bir noktada duyurulması kaçınılmaz gibi görünüyor. Ancak bunun önümüzdeki hafta gerçekleşmesi pek mümkün olmayabilir. 

Yeni tasarım, beyaz çerçeveli 24 inç iMac’leri takip edecek ve çeşitli renklere sahip olacak. 

🖥️ Apple Silicon’lu 27-inç iMac

Mevcut 27 inç iMac’ler henüz Apple Silicon rotasını takip etmedi, ancak bunun değişmesi bekleniyor. 

Apple, 27 inç iMac’ini kendi silikonuna sahip yeni bir modelle, büyük olasılıkla yakında çıkacak olan iMac Pro ile değiştirmeyi planlıyor. 

Yeni iMac’ler, pek çok kullanıcı MacBook Pro özelliklerine sahip bir masaüstü bilgisayar aradığı için çok talep görüyor. 

 • Bir adım geriden: Geçen bahardaki etkinlikte renkli 24 inç ekranlı ilk nesil Apple Silicon iMac’ler görülmüştü. 

🙈 Bu Apple Etkinliğinde Göremeyeceğimiz Şeyler

Apple şu anda 2022 boyunca piyasaya sürülecek çok sayıda yeni ürün üzerinde çalışıyor. Bu bir bahar etkinliği olduğu için söylentilere göre Apple Watch Series 8 veya iPhone 14’ü sonbahara kadar göremeyeceğiz.

Ayrıca, bazı Mac’lerin de yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni iPad Pro’da pek fazla güncelleme yapılmadığı için bu yıl başka bir zamanda duyurulması bekleniyor. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Here’s everything Apple could announce at its March 8 ‘Peek performance’ special event

Apple'ın 8 Mart'taki Lansmanı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı