Borsa Yorumları

Apple’ın 2023 Takvimi

January 9, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Apple’ın 2023 Takvimi

Bugün, Apple’ın tam 16 yıl önce ilk Iphone’u piyasaya sürdüğü o tarihi günün yıldönümü.

Hazır böyle bir gündeyken 2023’e adını yazdıracak Apple ürünleri neler olacak merak ettik ve aslında teknoloji devi Apple’ın 2023 yol haritası hakkındaki tahminlerimizi derledik.

Paylaşılan tarihler, Ming-Chi Kuo, Bloomberg’ten Mark Gurman ve Ross Young gibi teknoloji camiasının tanıdığı isimlerin yorumlarıyla oluşturuldu ve elbette teknoloji devi ismin kullanıcılarına yaşattığı Apple deneyimiyle…

Şirket ilk çeyrekte; 

 • M2 Pro ve M2 Max yongalı 14 ve 16 inç MacBook Pro modelleri
 • Mini LED panelli 27 inç monitör
 • M2 ve M2 Pro çipli Mac Mini
 • M2 Ultra çipli Mac Pro
 • HomePod ürünlerini piyasaya sürecek.

2023 yılının özellikle Mac ağırlıklı bir yıl olması bekleniyor. 2022’nin dördüncü çeyreği, Apple’ın 22 yıl sonra ilk kez yeni Mac’ler piyasaya sürmediği bir zaman dilimi oldu ve tam da bu yüzden 2023’ün ilk yarısı Mac ağırlıklı bir dönem olacak gibi görünüyor.

Asya’dan gelen bir rapora göre Apple, güncellenmiş 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerini özellikle mart ayı civarında piyasaya sürmeyi planlıyor.

İkinci çeyrek

 • M2 ve M2 Pro çipli yeni 15.5 inç MacBook Air

2023’ün ilk çeyreğinde seri üretime giren, tamamen yeni 15,5 inç MacBook Air modeli, mayıs ve ağustos ayları arasına denk gelen ikinci çeyrek için piyasaya sürülmesi tahmin edilen tek cihaz gibi gözüküyor.

Üçüncü çeyrek

 • Sanal gerçeklik gözlüğü
 • İkinci nesil AirPods Max
 • iPhone 15 serisi
 • Apple Watch Series 9

Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğünün 2023’ün ilk yarısında seri üretime girmesi bekleniyor. Bu nedenle yılın ikinci yarısı için yalnızca cihazın gerçek lansmanına dair söylentiler var. Bu, Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğünü yılın ilk yarısından daha erken duyurabileceği anlamına geliyor ancak henüz kesin bir zamanlama belirlemek oldukça zor.

Aynı şekilde, yeni nesil AirPods Max hakkında çok az şey biliniyor ancak 2024’te USB-C ile piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Apple’ın üçüncü çeyrek sürümleri, neredeyse her zaman şirket takviminin en tahmin edilebilir lansmanları oluyor. Apple tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi 2023’ün eylül ayında, yeni iPhone ve Apple Watch modellerini piyasaya sürebilir.

Apple Watch Series 9’un Series 5’ten bu yana ilk Apple Watch çip yükseltmesini alması muhtemel olduğundan Apple Watch Ultra da yeni bir çiple 2023 güncellemesi alabilir.

Dördüncü çeyrek

 • M3 çipli iMac
 • Mini LED ekranlı ve M3 Pro/M3 Max çipli iMac Pro
 • Yedinci nesil iPad mini

Apple, 2022 dışında, 2001’den bu yana her yıl, yılın dördüncü çeyreğinde yeni Mac’ler piyasaya sürdü. Bu nedenle, Mac sürümlerinin genellikle yılın bu zamanlarında olması bekleniyor.

Bu yıl için daha az kesin söylentiler arasında yer alsa da, 2023’ün dördüncü çeyreğine iki yeni modelle “iMac” hakim olabilir. Biri 2021’deki M1 çipiyle 24 inçlik “iMac”in yerini alacak, diğeri ise yüksek konumunu yeniden canlandıracak. 

Ayrıca 2023 için iPad Mini dışında herhangi bir iPad güncellemesine dair bir söylenti olmadığını da belirtmekte fayda var. Bu nedenle, Apple’dan birden fazla yeni tabletin gelmesi epey zaman alabilir.

Elbette yukarıda belirtilenlerin hepsi henüz birer tahminden ibaret. Tarihler netleştikçe Apple’ın piyasaya sürdüğü ürünlerine ilişkin daha detaylı bilgilere “Haberler” kısmında yer vereceğiz. Güncel haber ve içerikler için bizi takip etmeyi unutma.

Apple’ın 2023 Takvimi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı