Borsa Haberleri

Apple ve Arm’dan 2040’a Kadar Yeni Çip Anlaşması

Eylül 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Apple ve Arm’dan 2040’a Kadar Yeni Çip Anlaşması

Apple (AAPL), Arm’ın dün sunulan ilk halka arz belgelerine göre, Arm ile “2040’ın ötesine uzanan” yeni bir çip anlaşma imzaladı.

SoftBank destekli çip şirketi Arm dün, bu yıl ABD’nin en büyük halka arzlarından biri olarak nitelendirilen 52 milyar dolarlık halka arz için fiyatlandırmayı açıkladı. SoftBank Group, İngiliz şirketin 95,5 milyon hissesini tanesi 47 ile 51 dolardan arz etmeyi planlıyor.

Arm, Apple ve diğer birçok şirkete lisansladığı, dünyadaki akıllı telefonların çoğunun bilgi işlem mimarisinin arkasındaki fikri mülkiyetin sahibi. Apple; iPhone’ları, iPad’leri ve Mac’leri için kendi özel çiplerini tasarlama süreçlerinde Arm’ın teknolojisini kullanıyor.

🎞️ İki şirketin uzun bir geçmişi var: Apple, Arm tabanlı bir işlemci çipi kullanan “Newton” el bilgisayarının 1993 yılında piyasaya sürülmesinden önce, 1990 yılında şirketi kurmak için ortaklık kuran ilk şirketlerden biriydi. Newton başarısız oldu ama Arm, bataryaların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olan düşük güç tüketimi nedeniyle cep telefonu çiplerinde baskın bir isim hale geldi.

Görünen o ki bu ikili arasında geçmişe dayanan işbirliği gücünü kaybetmemiş. Apple, dün Arm’ın halka arzına 735 milyon dolar yatırım yapan Nvidia (NVDA), Intel (INTC) ve Alphabet (GOOGL) bir dizi büyük teknoloji şirketi arasında yer aldı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti