Borsa Haberleri

Apple Lansmanı Ne Zaman? Bizleri Neler Bekliyor

September 2, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Apple Lansmanı Ne Zaman? Bizleri Neler Bekliyor

Apple etkinliklerini özlemiştik. Beklenen an çok yakında gerçekleşecek ve Apple “Far Out” etkinliğiyle karşımıza çıkacak. Bu etkinlikte Apple’ın yeni iPhone 14 serisini tanıtacağı neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Fakat Apple, yalnızca bununlada kalmayıp bizlere çok daha fazlasını gösterebilir. 

Gel, “Far Out” etkinliğiyle ilgili bu zamana kadar bilinenlere ve henüz kesinleşmese de iPhone 14 hakkındaki söylentilere birlikte bakalım.

Apple şirketi hakkında detaylı inceleme dosyası için bu içeriğe göz atabilirsin!

iPhone 14 Ne Zaman Çıkacak?

Yeni iPhone 14 serisinin, Apple’ın eylül ayındaki “Far Out” etkinliğinin yıldızı olacağı kesinleşti. Tanıtılacak yeni iPhone 14 ile ilgili birçok söylenti de çevrimiçi platformlarda konuşulmaya başladı. 

Apple’ın, yeni iPhone 14’ü dört farklı modelle tanıtılacağı söyleniyor. Fakat iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max için şimdiden büyük beklentiler mevcut. Yeni tasarım, daha iyi bir işlemci ve kamera tarafında yapılan büyük iyileştirmeler ile iPhone 14 serisinin, son yılların en büyük Apple duyurularından biri olacağı söyleniyor.

Henüz kesin olmasa da, iPhone 14’ün önümüzdeki Apple “Far Out” etkinliğinde tanıtılması bekleniyor.

Peki, Apple Etkinliği Ne Zaman?

Apple’ın yeni “Far Out” etkinliği 7 Eylül Çarşamba günü Steve Jobs Theater’da gerçekleşecek. 

Bu arada analist Ming-Chi Kuo, “Far Out” etkinliğinin duyurulduğu ilk zamanlarda, Apple’ın bu etkinlikte tedarik kısıtlamalarından kaçınarak güçlü bir çeyreklik rapor bildireceğine inandığını söylemişti. 

iPhone 14 Özelliklerinde Neler Bekleniyor?

iPhone 14’ün hangi yeni özellikleri barındıracağı üzerine tartışmalar hâlâ sürüyor. Serinin özellikleri hakkında sızıntı olduğu söylenilen birkaç söylenti de var. 

Söylentilere göre; iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin güçlü bir selfie kamerası, serinin tamamının 6GB RAM’i ve kullanıcıların kilit ekranında “hava durumunu, takvimleri, hisse senetlerini, etkinlikleri ve diğer verileri” görüntülemesine izin verecek bir özelliği olacak. 

Tabii bunların hepsi sosyal medya platformları üzerinden “sızıntı” etiketiyle tartışılan birkaç söylenti. 

iPhone 14 Fiyatı Ne Olur?

iPhone 14 serisinin hangi fiyatla çıkacağı henüz kesinleşmese de fiyatları hakkında da söylentiler mevcut. Bu fiyatları ve önceki iPhone 13 serisinin çıkış fiyatlarını baz alarak kaba bir hesap yapmak gerekirse şu sonuçlara varabiliriz:

  • iPhone 14’ün minimum 799 dolara satılacağı düşünülüyor. iPhone 13’ün satışındaki vergi oranını (%97) ve güncel kuru da (2 Eylül itibariyle güncel kur: 18,20) hesaplarsak iPhone 14’ün Türkiye’de yaklaşık 29.000 TL’ye satılabileceğini söyleyebiliriz. 
  • iPhone 14 Max’in minimum 899 dolara satılacağı düşünülüyor. iPhone 13’ün satışındaki vergi oranını (%97) ve güncel kuru da (2 Eylül itibariyle güncel kur: 18,20) hesaplarsak iPhone 14 Max’in Türkiye’de yaklaşık 32.700 TL’ye satılabileceğini söyleyebiliriz. 
  • iPhone 14 Pro’nun minimum 999 dolara satılacağı düşünülüyor. iPhone 13’ün satışındaki vergi oranını (%97) ve güncel kuru da (2 Eylül itibariyle güncel kur: 18,20) hesaplarsak iPhone 14 Pro’nun Türkiye’de yaklaşık 36.500 TL’ye satılabileceğini söyleyebiliriz. 
  • iPhone 14 Pro Max’in minimum 1,099 dolara satılacağı düşünülüyor. iPhone 13’ün satışındaki vergi oranını (%97) ve güncel kuru da (2 Eylül itibariyle güncel kur: 18,20) hesaplarsak iPhone 14 Pro Max’in Türkiye’de yaklaşık 40.000 TL’ye satılabileceğini söyleyebiliriz. 

Apple Lansmanı Sonrası Apple Hisseleri Nasıl Etkilenir?

Geçmiş iPhone tanıtımları sonrası Apple hisselerinin bir gün ve 6 aylık performanslarını incelediğimizde genellikle pozitif hareket ettiklerini görüyoruz.

Öte yandan dikkat etmekte fayda var, Apple hisselerinin hareketleri büyük oranda tanıtılan iPhone modellerinin beklentileri karşılamalarına bağlı. Örneğin iPhone 5 modeli beklentilerin oldukça altında kalmış ve Apple hisseleri sonraki 60 gün boyunca yaklaşık 18% değer kaybetmişti.

Diğer yandan iPhone 11 modelleri sonrasında ise 20%’ye yakın yükselmişti. 

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro Max sonrası Apple hisselerinin nasıl hareket edeceğini Midas uygulamasından takip edebilir, 5 dk. içerisinde hesabını açarak Apple’a yatırım yapabilirsin!

Ayrıca 2022’de Borsada En Çok Kazandıran Hisseler içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Apple Lansmanı Ne Zaman? Bizleri Neler Bekliyor

Apple Lansmanı Ne Zaman? Bizleri Neler Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı