Apple Haberleri

Apple İnceleme Dosyası

October 18, 2021 • 4 dakika okuma süresi
Apple İnceleme Dosyası

Yüksek Rekabet Ortamında Sektörün Diğer Oyuncuları vs. Apple

Yatırımcılar gözlerini bir şirketin üzerine diktiği zaman, şirketin kendisini araştırmanın yanı sıra rakiplerini de araştırmayı çok severler. Çünkü şirket çok kârlı, büyük ve başarılı gibi gözükse dahi, kimi zaman sektörüne oranla başarısız ve geleceği muğlak olabiliyor. Bu tam tersi için de geçerli. O yüzden biz de biraz Apple’ın bulunduğu sektörlerden ve bu sektörlerdeki rakiplerinden bahsedelim istedik.

🗝 Anahtar Deliğinden Sektöre Bakış

Apple’ın en büyük oyuncularından biri olduğu tüketici elektroniği sektörü, 2020’nin sonu itibarıyla 1 trilyon doların üzerinde bir pazar büyüklüğüne sahip. Sektörün 2021 ile 2027 yılları arasında ise %50’ye yakın büyüyerek 1,5 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşması öngörülüyor. *

Apple’ın küresel tüketici elektroniği pazarındaki payı ise 2020 sonu itibarıyla %10,2’ye ulaşmış durumda. *

Şirketin sektördeki ana rakipleri: Bilgisayar, akıllı telefon ve tablet üreticileri.

  • Google (GOOGL)
  • Microsoft (MSFT)
  • Dell (DELL)
  • Sony (SONY)
  • Samsung (Aynı zamanda iPhone’ların bazı parçalarını Apple için üretiyor.)

🥊 Apple vs. Rakipleri

Apple İnceleme Dosyası

💰 Ne Kadar Kazandırdılar?

Apple İnceleme Dosyası

Apple ve rakip şirketlerin son 5 yıllık hisse performansına baktığımız zaman, AAPL %411,05 ile lider konumunda. Hemen arkasından MSFT %395,66 ile geliyor. Diğer şirketlerde sırasıyla, SONY %243,57 ile üçüncü olurken, GOOGL %241,91 ile dördüncü ve DELL %125,83 ile beşinci konumunda yer alıyor.

Apple İnceleme Dosyası

💲 Ürün Satışlarının Performansı, Ne, Ne Kadar, Ne Zaman?

Apple’ın da oyuncu olarak yer aldığı tüketici elektroniği sektörü özellikle son 10 yıl içerisinde sağladığı ürün ve hizmet noktasında yelpazesini genişletmeye devam ediyor. 10 yıl önce çok temel işlevlere hizmet eden akıllı telefonlarımızla artık neredeyse yapamayacağımız şey yok. Film, müzik, oyun bize eğlencenin kapısını aralarken, birçok uygulama sayesinde doktor ve eczane hizmetleri – yani sağlık bile – artık parmaklarımızın ucunda!

Apple gibi büyük teknoloji şirketleri de son yıllarda bu hizmetlere ulaşımı kendi uygulamaları ile sağlamaya başladılar. Bu noktada, ana sektörü tüketici elektroniği olmakla beraber Apple; ev ürünleri, App Store ve abonelik servisleri ile birden çok sektörde daha ürün sunmakta ve hizmet vermekte.

Apple’ın gelir kazandığı 5 alt ürün segmentine şöyle bir bakacak olursak:

  • Akıllı telefonlar (iPhone)
  • Bilgisayarlar (Mac)
  • Tabletler (iPad)
  • Giyilebilir eşyalar, aksesuarlar ve ev ürünleri (Apple Watch, Homepod, Apple TV vb.)
  • App Store ve Abonelik Servisleri (Apple TV+, Apple Music, Apple News vb.)

Apple’ın bu ürün segmentlerindeki son 5 yıl içerisindeki satış performansına göz atacak olursak:

Apple İnceleme Dosyası

Şirketin paylaştığı finansal raporlardan derlediğimiz bu grafiğe baktığımızda, iPhone satışlarının büyümesi karşılaştırmalı olarak yatay seyrederken, Mac satışları 2016-2020 arası yükseliş seyrinde, iPad satışları da 2015 – 2018 arası düşüş seyrinde giderken 2018 sonrası yükseliş seyrine geçmiş.

Ancak asıl büyüme performansının giyilebilir eşyalar, aksesuarlar, ev teknolojisi segmenti ile App Store, abonelik servisleri segmentinde gerçekleştiğini görüyoruz. Şirket, sadece bu iki ürün segmentinde son 5 yıl içerisinde istisnasız bir şekilde satışlarını arttırmış.

Bu ürünlerin Apple geliri içerisindeki payına bakacak olursak:

Apple İnceleme Dosyası

Aslında çokta şaşırtıcı olmayacak şekilde, Apple gelirlerinin büyük çoğunluğunu iPhone satışları oluşturuyor. Şirketin iPhone’dan sonra ikinci en büyük gelir kaynağını ise servisleri oluşturuyor. Servis gelirlerinin kaynağını ise, Apple TV+ veya Apple Music gibi kendi abonelik servislerinden kazandıkları ve App Store satışları ile uygulama içi satın alımlardan kazandığı komisyonlar oluşturuyor.

Servis gelirlerinin bu derece büyük olduğu düşünüldüğünde, sizce Apple’ın gelecek planları arasında neler yer almalı?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı