Borsa Yorumları

Apple için Analist Görüşleri

February 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Apple için Analist Görüşleri

Analistler, yakın zamanda esen ters rüzgarlara rağmen teknoloji devi Apple (AAPL)’dan vazgeçmiyor.

iPhone üreticisi, 2016’dan bu yana çeyreklik olarak en büyük gelir düşüşünü perşembe günü açıkladı. Güçlü Amerikan doları, makro sorunlar ve Çin’de iPhone 14 Pro ve Pro Max üretiminde kısıtlamalara sebep olan üretim sorunlarıyla boğuşan şirket, birçok alanda beklentilere kıyasla daha zayıf sonuçlar ortaya koydu. Tatil çeyreğindeki satış rakamları, 2019’dan beri ilk kez yıllık kıyaslama bazında düşüş kaydederek geçen yılın aynı dönemine nazaran 5% oranında azaldı. 

Ama bu endişe verici tabloya ve yakın zamandaki ters rüzgarlara rağmen teknoloji liderini desteklemeye devam eden analistler, Apple’ın uzun vadeli gücünün olumsuzluklara karşı ağır bastığını söylüyor. 

Hisse için belirlediği fiyat hedefini ve “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyan Morgan Stanley’den Erik Woodring, “Yakın vadeli makro sorunlara ve tedarik olumsuzluklarına rağmen Apple’ın çarkı dönmeye devam ediyor” dedi. 

Woodring’e göre, bilanço açıklaması sonrasında hissede görülen her zayıflama aynı zamanda ideal bir alım fırsatı veriyor. Analist aynı zamanda, özellikle şirketin geçen yıla kıyasla düşen gelire rağmen “on yılın en yüksek” brüt kâr marjı beklentisi açıklaması sebebiyle, iPhone satışlarından sağlanan gelirin mart çeyreğinde artacağını tahmin ediyor. 

Evercore ISI’dan Amit Daryanani de Woodring’in görüşlerine katılıyor. Analist perşembe günkü bir bilgilendirme yazısında hisse hakkındaki “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu ve CEO Tim Cook’a olan “güvenini” yineledi.

JPMorgan’dan Samik Chatterjee Apple için belirlemiş olduğu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korudu. Ancak cari çeyrek için düzeltilmiş gelir tahminleriyle birlikte hissenin fiyat hedefini 180 dolardan 175 dolara düşürdü. 

Chatterjee, şirketten açıklanan “temkinli beklentilerin” ve Çin’deki koşulların olumlu yönde gelişiyor olmasının, hisse için ileriye dönük olarak daha olumlu bir zemin oluşturabileceğini kaydediyor.

Apple için Analist Görüşleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC