Borsa Yorumları

Apple Hisseleri için 64% Yükseliş Potansiyeli!

December 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Apple Hisseleri için 64% Yükseliş Potansiyeli!

Agresif faiz artırımlarının ve diğer ters rüzgarların etkisiyle bu yıl yatırımcılar büyüme hisselerinden çoğunlukla uzak durarak daha güvenli yatırımlara yönelmeyi tercih etti. 

Güçlü bilançosu, gelir kaynaklarındaki çeşitliliği ve birinci sınıf marka değeriyle uzun süredir güvenli bir liman olarak görülen Apple (AAPL) bile bu yılki satış furyasından yara almadan çıkamadı. 

Ancak teknoloji devi emsallerine kıyasla bu fırtınaya nispeten daha iyi dayandı. Hisse aynı dönemde yaklaşık 30% düşüş yaşayan teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite’in performansını geride bıraktı ve piyasa değerinin yaklaşık 22%’sini kaybetti. 

Bazı yatırımcılar Apple hakkında çıkan olumsuz (Çin’deki iPhone üretiminde hedeflere ulaşılamaması, Avustralya’da greve giden işçiler) haberlerden dolayı endişeli olabilir.

Ancak soğukkanlılığını koruyan Morgan Stanley, şirket hakkında daha uzun vadeli bir bakış açısı geliştirmeyi tercih ediyor.

Banka hisseye baz senaryo için 175 dolarlık ve iyimser senaryo için 235 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. Bu hedefler sırasıyla 22% ve 64% yükselme potansiyeline işaret ediyor. 

Uzun vadeli bakış açısı Erik Woodring liderliğindeki Morgan Stanley analistleri 8 Aralık tarihli bir bilgilendirme yazısında, “Çoğu yatırımcı, bizim hâlâ iyimser bulduğumuz, Apple’ın güçlü ve sağlıklı ekosistemini hafife alıyor ve kısa vadeli tedarik sorunlarına odaklanıyor” ifadelerine yer verildi. 

Yazının devamında, “Hissede, tedarikle ilgili sıkıntılardan kaynaklanan bir değer kaybının, birinci sınıf bir yönetim ekibine ve son 5 yıllık ortalamayla (F/K oranı) paralel işleyen tutarlı uygulamalara sahip yüksek kaliteli teknoloji platformlarından birinin hissesini alma fırsatı sunduğuna inanıyoruz” denildi.

Apple S&P 500’e kıyasla 20% daha yüksek seviyeden işlem görüyor olsa da Morgan Stanley, sadece F/K oranlarına dayanan bir analiz yapmanın “Apple’ın ekosisteminin dayanıklılığını hafife almak” anlamına geleceğini vurguladı. 

Yazıda, 1,1 milyar kayıtlı kullanıcısının sadakatine ve başka bir alternatife geçme oranının düşüklüğüne baktığımızda, Apple’ın gittikçe güçlenen “aboneliğe benzer şekilde, kullanıcıların rutin cihaz yenileme” modelinin, yatırımcıların talepte düşüş olduğuna dair endişelerini gidermesi gerektiği ifade edildi. 

Morgan Stanley ayrıca, eylül ayı itibarıyla sona eren dördüncü çeyrekte analist beklentilerinin altında kalınmasının ardından, Apple’ın hizmet iş kolundaki yıllık büyümenin çift haneli rakamlara ulaşacağını öngörüyor. 

Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, “Apple’ın çekirdek iş kolunun halen yukarıya doğru gidecek yolu olduğuna inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca şirketin bir sonraki iPhone kategorisinin başarısına tamamen bağımlı olmadığı, mevcut ürünleriyle ve Hindistan, Brezilya, Endonezya, Meksika ve Vietnam gibi gelişmekte olan pazarlardaki penetrasyonunu arttırarak da başarı sağlayabileceği belirtildi.

Apple Hisseleri için 64% Yükseliş Potansiyeli!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC