Borsa Yorumları

Apple Bilançosundan Bu Şirketler Kazançlı Çıkabilir

February 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Apple Bilançosundan Bu Şirketler Kazançlı Çıkabilir

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak Apple’ın (AAPL) bilançosu, teknoloji dünyasının yanı sıra muhtemelen donanım sektörü genelinde de büyük bir yankıya yol açacak.

Teknoloji devi, bugün piyasa kapanışından sonra mali birinci çeyrek sonuçlarını açıklayacak. 

Yatırımcılar, iPhone’un görünümüne ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde şirketin mal ve hizmetlerine yönelik talebi görmek isteyecek. Tedarikçilerden oluşan küçük bir sektör Apple’a bağlı ve tedarikçilerin hisselerinin, büyük teknoloji ismiyle birlikte hareket etme geçmişi de var.

Bu hisseleri bulmak için FactSet’te Apple’a malzeme sağlayan ve 20 haftalık bir süre içinde hisse fiyatlarında Apple ile en yüksek korelasyona sahip şirketleri taradık.

İşte Apple’ın 2022 tedarikçi listesine dahil edilen ve hisseyle birlikte hareket etme eğilimine sahip 10 hisse:

  • Synaptics (SYNA)
  • Microchip Technology (MCHP)
  • Analog Devices (ADI)
  • Cirrus Logic (CRUS)
  • Western Digital (WDC)
  • Amphenol (APH)
  • Coherent (COHR)
  • Qorvo (QRVO)
  • Amkor Technology (AMKR)
  • Qualcomm (QCOM)

🍎 Cirrus Logic, Apple ile yüksek korelasyona sahip bir hisse. Şirket, iPhone’lardaki fiziksel düğmelerin yerini alan dokunmatik sistemlere güç veren teknoloji ve parçalar üretiyor. 

Ancak bazı soru işaretleri de var: Geçtiğimiz nisan ayında bir analistin yeni iPhone 15 Pro’nun beklenildiği kadar kullanılmayacağı öngörüsünün ardından Cirrus’un hisseleri düştü.

Hisse 2023’te yaklaşık 11% değer kazandıktan sonra 2024’te ise şimdiye kadar yaklaşık 5% düştü bir. Yine de analistler iyimser; 5 analistten 4’ü Cirrus’u “AL” olarak değerlendiriyor ve konsensüs hedef fiyat, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 17%’nin üzerinde yükselebileceğini ima ediyor.

🍎 Listede yer alan bir diğer isim olan Amkor da Apple ile yüksek bir korelasyona sahip. Şirket, Apple silikonunun paketlenmesinden sorumlu.

Amkor bu yıl şimdilik ekside seyrediyor. Hisse 2023’te yaklaşık 39% yükselerek genel piyasadan daha iyi performans gösterdi.

FactSet’e göre, 10 Wall Street analistinden yaklaşık 7’si Amkor için “AL” diyor ancak hedef fiyat, hissede yalnızca 1,3%’lük bir artış öngörüyor.

🍎 Geçtiğimiz yıl 31% ve bu yıl da 2% değer kazanan Qualcomm, 2023’ün sonlarında Apple’a iPhone’ları için 2026’ya kadar 5G modem sağlamaya devam etmek için bir anlaşma imzaladı. 

Bu açıklama hem Wall Street’i hem de Qualcomm yönetimini şaşırttı; her ikisi de Apple’ın bu parçaları bu yıldan itibaren kendi bünyesinde geliştireceğini düşünüyordu.

Apple Bilançosundan Bu Şirketler Kazançlı Çıkabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC