Analog Devices, Mali Yılın İkinci Çeyreğinde Olumlu Bilançoyla Karşımızda

Mayıs 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analog Devices, Mali Yılın İkinci Çeyreğinde Olumlu Bilançoyla Karşımızda

Yarı iletken sektörünün önemli şirketlerinden Analog Devices (ADI), 2023 mali yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını paylaştı.

Şirket, üst üste üçüncü kez gelir artışıyla analist tahminlerini geride bırakırken, pozitif bir çeyrek geçirdi.

Analog Devices, Mali Yılın İkinci Çeyreğinde Olumlu Bilançoyla Karşımızda

Analog Devices, ikinci çeyrekte 3,26 milyar dolar ile gelirini %10 büyüttü. 2,83 dolar açıklanan hisse başı kâr da geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %18 arttı.

  • Yarı iletken devinin iletişim gelirleri düşüş gösterirken, endüstriyel ve otomotiv kazançları büyüme kaydetti.

Analog Devices, mali yılının ikinci yarısında makroekonomik belirsizliğin devam edeceğini öngörürken normalleşen tedarik zinciriyle ılımlı bir yarı yıl geçirmeyi bekliyor.

  • Ayrıca şirketin kısa vadeli iş modeli ve büyüme trendine devam edeceği açıklanıyor.

Uzun vadede endüstri 4.0, akıllı enerji sistemleri, elektrikli otomobiller ve yapay zekânın gelişimiyle, veri işleme mekanizması bulut sistemine kayıyor. $ADI bu uygulamalarla, tüm yarı iletken alanlarında yatırım harcamalarını artırırken, büyüme fırsatı sunmayı amaçlıyor.

Mali yılın üçüncü çeyreği için ise 3,1 milyar dolar tahminle, gelirde ılımlı bir düşüş bekleniyor. Aynı şekilde marjlar ve hisse başına kârda da bir geri çekilme bekleniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Analog Devices Q2 2023 Earnings Release