Borsa Yorumları

Analistlerin Yükseliş Potansiyeli Gördüğü Nasdaq Hisseleri!

March 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin Yükseliş Potansiyeli Gördüğü Nasdaq Hisseleri!

Yeni bir bilanço açıklama döneminin eli kulağında olduğu bugünlerde Wall Street, bazı hisselerin pozisyonunun daha iyi olduğu görüşünde.

2023’ün ilk çeyreğinde üç büyük ortalama arasında açık ara en iyi performansı gösteren Nasdaq Composite endeksi, 2008’den bu yana en kötü yılını yaşamasının ardından yaklaşık 15% yükseldi. Faiz oranlarının yükselerek getirilerin arttığı ve dolgun değerlemelerin çöktüğü geçen yıl zor günlerden geçen, yıpranmış teknoloji hisseleri 2023 yılında değer kazandı. 

Nasdaq Composite endeksinin daha küçük çaplı bir alt kümesi olan Nasdaq-100 endeksi de 2022’de sert düşüşler yaşamış ve yaklaşık 33% değer kaybetmişti. 2023’e geldiğimizde ise Nasdaq-100 endeksinin 18% yükseldiğini görüyoruz.

Büyük teknoloji hisselerinin güzel bir seri yakaladığı ilk çeyrek bilanço sezonu, bu şirketlerin aslında nasıl performans gösterdiğine dair ilk bilgileri verecek. Hâl böyleyken, yeni bilanço dönemine girerken Wall Street’in en fazla yükseliş potansiyeli gördüğü hisseleri belirlemek için FactSet verilerini değerlendirdik.

Nasdaq-100 şirketlerinde tarama yaparken şu kriterleri dikkate aldık:

  • Hisse başına kâr tahminlerinin son 3 aylık dönemde 5% veya daha yüksek olması
  • 12 aylık ortalama fiyat hedefinin son 3 ayda en az 10% yükseltilmesi

Gruptaki şirketlere baktığımızda, hisse başına kâr tahminleri açısından son 3 aydaki en büyük artışın 38,7% ile Booking Holdings (BKNG)’ten geldiğini görüyoruz. 

  • 12 aylık ortalama fiyat hedefinin ise 18,7% yükseldiği görülüyor. 
  • Geçen yıl 16%’lık bir düşüş kaydeden seyahat hissesi bu yıl yaklaşık 29% değer kazandı. 
  • Evercore ISI kısa süre önce bu şirketi, ekonomideki iniş nasıl olursa olsun sektör üstü performans gösterebilecek hisseler listesinde göstermişti.

Yeni bilanço sezonunda parlayanlardan biri de Meta Platforms (META). 

  • Yatırımcıların yönlerini tekrar teknoloji hisselerine çevirmesi ve şirketin verimlilik odaklı çalışmalarını fiyatlaması nedeniyle hisseler 2023’te 72%’den fazla yükseldi. 
  • Facebook ana şirketi kısa süre önce, en az 10 bin çalışanının etkileneceği yeni bir işten çıkarma dalgasına gireceğini duyurdu. 
  • Hisse başına kâr tahminleri son 3 aylık dönemde 27,4%’lük bir artış gösterdi. Hisseler ayrıca 50,5% ile son 3 aydaki en büyük fiyat hedefi artışını kaydetti.

GlobalFoundries (GFS) ve Analog Devices (ADI)’ın da aralarında bulunduğu birkaç çip hissesi de kriterleri karşılıyor.

Yarı iletkenler, bu alanı izleyen S&P 500 sektör grubunun bu yıl yaklaşık 34% değer kazanmasıyla birlikte ilk çeyrekte toparlanma eğilimine girdi. Her iki hisseye ilişkin hisse başına kâr tahminleri son 3 ayda sırasıyla 10% ve 13,4% yükseltildi.

Kamyon üreticisi Paccar (PCAR) ve Cadence Design Systems (CDNS) de listeye girdi.

Analistlerin Yükseliş Potansiyeli Gördüğü Nasdaq Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC