Borsa Yorumları

Analistlerin Uzun Vadeli Yatırım Önerileri

Kasım 28, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analistlerin Uzun Vadeli Yatırım Önerileri

Yıl sonu yaklaşırken ABD borsaları tarafında görece güçlü bir ayı geride bırakıyoruz. Yatırımcılar ise şu an uzun vadede yatırım yapacak doğru bir hamle seçerken biraz zorlanabiliyor haliyle. 

Wall Street analistleri ise uzun vadede iyi performans gösterebilecek hisseleri inceleyerek bir liste hazırladı. Analistler, bu listeyi hazırlarken hisselerin geçmişte gösterdiği performanslarını baz aldı.

Analistlerin uzun vadede iyi performans gösterebileceğini düşündüğü hisseler ise şu şekilde:

  • Domino’s Pizza (DPZ)
  • Palo Alto Networks (PANW)
  • Monday. com (MNDY)
  • Alphabet (GOOGL)
  • Intel (INTC)

Domino’s Pizza 

Domino’s Pizza, analistlerin favorileri arasında ilk sırada yer alıyor. 

PTIG analisti Peter Saleh, Domino’s’un sadakat/ödül programının müşteriler arasındaki trafiği artırmasını beklediğini belirtti. Ayrıca analist, Domino’s’un Uber (UBER) Eats ile yaptığı anlaşmanın da satış ve marjları artırmasını beklediğini de ifade etti.

Saleh, “Bu girişimlerin yakın ve uzun vadede hem satışlara hem de kazançlara önemli ölçüde katkı sağlamasını ve Domino’s’un önceki ivmesini yeniden yakalamasına yardımcı olmasını bekliyoruz” dedi.

Analist, hisselere yönelik “AL” notu verdi ve hedef fiyat tahminini 465 dolar olarak belirledi.

Palo Alto Networks 

Bir başka BTIG analisti olan Gray Powell ise siber güvenlik şirketi Palo Alto Networks’ün yükseliş potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Şirket; 2023 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir bilanço açıklamıştı fakat yatırımcılar şirketin ödemelerindeki görünüm konusunda biraz endişeliydi. 

Analist, şirket ödemelerinde zayıflık olduğunu ancak mevcut kalan performans yükümlülüğü gibi metriklerde hâlâ güçlü bir görünüm olduğunu söyledi. Analiste göre başka olumlu yönler de vardı: Bunlar arasında yeni nesil menkul kıymetlerin yıllık yinelenen gelirindeki sağlam büyüme ve tüm yıl faaliyet marjındaki ve şirketin hisse başına kâr görünümünü yükseltmesi yer alıyor.

Monday. com 

Yakın zamanda yatırımcıları beklenenden daha iyi 3. çeyrek bilançosu açıklamasıyla etkileyen Monday. com da analistlerin listesinde yer aldı. Ayrıca şirket, tüm yıllık gelir hedefini de yükseltmişti.

Goldman Sachs analisti Kash Rangan, yaptığı açıklamada, şirketin 13%’lük faaliyet marjının 3%’lük konsensüs tahminini rahatlıkla aştığı iyimser gelire ve büyük marj ivmesine dikkat çekti. 

Rangan ayrıca şirketin satış kapasitesini geliştirdiğini, ölçeği ve hızı artırmak için altyapı iyileştirmelerine yatırım yaptığını, bunun da satışa dönüşümüne yardımcı olabileceğini söyledi. Üstelik faaliyetlerin iyileştirilmesi, şirketin genişlemesindeki istikrar ve yeni anlaşmalara yönelik artan talep sayesinde yönetim tavrının giderek daha yapıcı hale geldiğini de düşünüyor. 

Analist, hisselere yönelik “AL” notunu yineledi fakat 250 dolar olan hedef fiyat tahminini 270 dolara yükseltti.

Alphabet 

Analistlerin listesinde teknoloji devi Alphabet de yer aldı. Geçtiğimiz aylarda şirket, iyimser bir üçüncü çeyrek bilançosu açıklamıştı. Ancak şirket Google Cloud tarafında 22%’lik bir büyüme elde etmesine rağmen gelir beklentilerini kaçırmıştı.

Tigress Financial analisti Ivan Feinseth, GOOGL hisselerine yönelik boğa (artış beklentisi) pozisyonunu koruyor ve “AL” notunu yineleyerek hedef fiyat tahminini 172 dolardan 176 dolara yükseltiyor.

Analist; süregelen yapay zekâ entegrasyonu, Google ve YouTube olmak üzere diğer segmentlerindeki hızlı büyümeyle birlikte gelirlerinin artacağını, bu yüzden Alphabet’in 2023 ve 2024 yılının dördüncü çeyreğinde kayda değer bir artış göstermesini bekliyor.

Feinseth, yaptığı açıklamada “Alphabet; arama motoru, mobil uygulamalar, bulut segmenti, veri merkezi, e-ticaret, eğlence, otonom araç, sağlık ve fitness da dahil olmak üzere her teknoloji trendinin ön saflarında yer aldığı için inanılmaz bir değer olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Intel 

Yarı iletken devi Intel de analistlerin listesinde son sırada yer aldı. Şirket, beklenenden daha iyi bir üçüncü çeyrek bilanço açıklaması ve maliyet azaltma stratejileriyle güçlü bir yükseliş trendi yakaladı. 

Mizuho analisti Vijay Rakesh, “Intel’in önümüzdeki altı ay içinde yeni ve önemli ürün lansmanları yapacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist ayrıca rakiplere ve şirketin geçmişteki lansmanlarına kıyasla bilgi işlem ve veri merkezi segmenti için 2024’te daha iyi bir yol haritası çizdiğine inanıyor. Özellikle veri merkezi segmenti tarafında Emerald Rapids, Sierra Forest ve Gaudi2/3 Accelerators dahil olmak üzere “en verimli ürün lansmanlarından” kazanç elde etmesini bekliyor. Ayrıca şirketin kişisel bilgisayar ve veri merkezi sektöründeki gelişmelerden de faydalanmasını bekliyor.

Analist, hisselere yönelik “AL” notunu yineledi fakat 37 dolar olan hedef fiyat tahminini 50 dolara yükseltti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC