Borsa Yorumları

Analistlerin Favori Resesyon Hissesi: Meta Platforms

December 22, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Analistlerin Favori Resesyon Hissesi: Meta Platforms

Wall Street analistleri, hisseleri bu yıl 65%’ten fazla değer kaybeden Meta Platforms (META)’a 2023 için olumlu bakıyor. 

Birçok analistin fazlasıyla değer kaybettiğini düşündüğü hisse, mega piyasa değerli şirket hisseleri arasında en fazla düşen hisse senedi oldu. Hisse, şirketin son bilançosunun açıklanmasının ardından sadece bir günde 24% değer kaybetti.

Evercore ISI Analistlerinin Düşünceleri

Evercore ISI’da internet araştırmaları başkanı olan Mark Mahaney bu değer kaybının şirketin beklentileri tutturamamasından ya da zayıf parametreler açıklamasından değil, henüz kendisini kanıtlayamamış olan metaverse teknolojisine yapılan yatırımların çok büyük boyutlu olmasından kaynaklandığını söyledi. 

Mahaney cuma günü “Squawk Box Asia” programında, “Hisselerdeki düşüşün sebebi, 2023 gider artışı tahminlerinin piyasada fazlasıyla ‘gözü kara’ algılanmış olması.” dedi. 

Mahaney’e göre, bilançonun açıklanmasından iki hafta sonra CEO Mark Zuckerberg harcama planlarında kesinti yapmak zorunda kaldı. Bunun sonucunda hisse o tarihten bu yana yaklaşık 16% değer kazandı ancak yıl bazında hâlâ 65%’ten fazla düşmüş durumda. 

Meta hisselerinin önümüzdeki 12 ayda 48,5% yükselerek 170 dolar seviyesine ulaşacağını düşünen Mahaney, “Maliyet bilincinin arttığını görüyorum ve bu da yatırımcılar açısından iyi ve olumlu bir şey.” dedi.

Bank of America Analistlerinin Düşünceleri

Şirketin tasarruf tedbirlerini açıklamasının ardından Bank of America analistleri de Meta’ya olumlu bakmaya başladı. Analistler Meta’yı “resesyonda favori hisse” olarak niteledi ve Facebook’un ana şirketinin resesyon boyunca giderleri minimumda tutmayı başarması halinde önümüzdeki yıl 19% yükselerek 136 dolar seviyesine ulaşacağını öngördü. 

Analistler 15 Aralık tarihli bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Meta ve Alphabet hisseleri geçmiş dönemlere kıyasla daha yüksek değerleme desteğine sahip. Bir resesyon olması halinde reklamcılık hisselerinin gelir beklentilerinde bir düşüş gerçekleşmesi muhtemel. Ancak 2023’te giderek artan tasarruf tedbirleri sayesinde bu iki hissenin “hisse başı gelir” rakamlarında emsallerine kıyasla daha küçük düşüşler yaşayacağını tahmin ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Goldman Sachs Analistlerinin Düşünceleri

Meta hakkındaki olumlu görünümün yegane nedeni tasarruf tedbirleri değil. Goldman Sachs ayrıca, TikTok benzeri bir kısa video platformuna son dönemde yapılan yatırımlar sayesinde Meta’da organik bir büyüme görüleceğini tahmin ediyor. 

Hisse için 165 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Goldman analistleri şu ifadeleri kullandı: “Şirketin kısa video, mesajlaşma, ticaret, artırılmış gerçeklik ve sosyal bağlantılar alanında gelişen tüketim alışkanlıklarına uyumu sürdürebileceği, ‘Uygulamalar Grubu’ genelindeki büyük kullanıcı kitlesine odaklanmaya devam ediyoruz.”

Deutsche Bank Analistlerinin Düşünceleri

Meta, pazarın öncelikli endişelerinden bazılarını çözmüş olsa da Facebook ve Instagram bazı ters rüzgarlarla karşı karşıya. 

Avrupa Birliği gizlilik düzenleme kurumları tarafından, Meta’nın reklam satmak amacıyla erişebileceği verileri kısıtlayabilecek bazı yeni kurallar getirildi. Düzenleme kurumu yetkilileri, kullanıcı onayının Facebook ve Instagram tarafından “hizmet şartları” yoluyla üstü kapalı bir şekilde değil açıkça alınması gerektiğini vurguladı. 

Meta hisselerinin 9,2% daha yükselerek 125 dolara ulaşacağını tahmin eden Deutsche Bank hisse senedi analisti Benjamin Black, “Bu karar Meta’ya uygulamalarında değişikliğe gitmeyi doğrudan dayatmıyor. Bunun yerine Meta’nın “Avrupa Genel Merkezine” ev sahipliği yapan İrlanda’ya, bu kararları yansıtan ve para cezaları da içeren kamu düzenlemeleri yapılmasını dayatıyor.” dedi. 

AB tarafından hayata geçirilen kısıtlama Facebook’un reklam hedefi belirleme yeteneğini köreltebilir. Meta’ya göre Apple’ın iPhone’lara eklediği gizlilik özelliği sosyal medya devinin şimdiden 10 milyar dolar gelir kaybı yaşamasına sebep oldu.

Analistlerin Favori Resesyon Hissesi: Meta Platforms

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC