Borsa Yorumları

Analistlerin Enerji Sektöründe “Dipten Almayı” Tavsiye Ettiği Hisseler

March 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin Enerji Sektöründe “Dipten Almayı” Tavsiye Ettiği Hisseler

Fon yöneticisi Rob Thummel, bol miktarda serbest nakit akışına sahip olan ve yüksek temettü dağıtan şirketlerin yatırımcılar için “ilgi çekici” olabileceğini düşünüyor.

Cazip bir temettü getirisine sahip olarak nitelendirdiği petrol devi Chevron (CVX), fon yöneticisinin favorilerinden biri.

Tortoise Capital kıdemli portföy yöneticisine göre, “ABD’nin güneybatısında bulunan Permiyen Havzası’nda petrol üretimini artıran şirket, büyüyen küresel enerji talebini ve karbonsuzlaştırma ihtiyaçlarını karşılama konusunda ‘yol gösterici’ olacak.” ifadelerini kullandı.

Thummel, Cheniere Energy (LNG) ve Energy Transfer (ET)’den oluşan iki enerji altyapısı hissesini de tavsiye ediyor.

Analist, kısa vadede çok fazla nakit üreten Cheniere (LNG)’in, onlarca yılı kapsayan anlaşmalı nakit akışı nedeniyle bunu uzun vadede yapmaya devam edeceğini belirtti. Ayrıca şirketin, 10%’dan fazla serbest nakit akışı getirisine sahip olduğunu ve şirketin “agresif” bir hisse geri alım programı uyguladığını da sözlerine ekledi.

Thummel, Energy Transfer (ET)’in de “kayda değer” ölçekte bir serbest nakit akışına ve 10%’dan fazla temettü getirisine sahip olduğunu söyledi.

Fon yöneticisi James Davolos’un enerji sektöründen seçtiği hisseler biraz farklı. Davolos, petrol sahası varlıklarından oluşan bir rödovans portföyü bulunan Viper Energy Partners (VNOM)’u tavsiye ediyor.

Rödovans şirketleri genellikle, üretim gelirlerinden yapılan kesinti veya anlaşmalı emtia miktarı karşılığında, madencilik veya maden arama projelerine finansman sağlıyor.

Bilgilendirme yazısında görüşlerini aktaran Horizon Kinetics portföy yöneticisi Davolos, “Viper Energy, Permiyen Havzası’ndaki en büyük Tier-1 sahalarını işletiyor. Ana şirketi olan Diamondback Energy (FANG), en iyi bağımsız işleticilerden biri ve belki de en iyisi. En iyi sahalarda gerçekleştirdiği üretimi kendi başına finanse eden ve rödovans nakit akışınızın artmasına finansal destek sağlayan bir işleticiden söz ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Davolos’a göre bu durum, Diamondback (FANG)’in ekonomik başa baş noktasının varil başına 50-55 dolar civarında olabileceği anlamına gelirken, yalnızca rödovansların idari maliyetlerini karşılaması gerektiğinden dolayı Viper Energy (VNOM)’nin başa baş noktasının “düşük, tek haneli” olduğu anlamına geliyor. 

Defansta kalmak isteyen yatırımcılara Exxon (XOM)’u tavsiye eden Goldman Sachs, petrol ve doğal gaz işleme ve depolama faaliyetleriyle iştigal eden şirketlerin oluşturduğu “midstream” sektöründen ise Enterprise Products Partners (EPD)’ı öne çıkarıyor.

Diğer yandan, Fransız enerji şirketi TotalEnergies (TTE)’in “kayda değer” bir büyüme potansiyeli olduğunu, güçlü bir bilanço açıkladığını ve enerji geçişi konusunda “iddialı bir strateji” uyguladığını düşünen Morgan Stanley, şirketin notunu geçen hafta “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”na yükseltti.

Analistlerin Enerji Sektöründe “Dipten Almayı” Tavsiye Ettiği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC