Borsa Yorumları

Analistlerin “Dipten Satın Al” Dediği Hisseler

February 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin “Dipten Satın Al” Dediği Hisseler

Bir analiste göre ekonomik krizlerden bu yana hisseler açısından en kötü yıl olan 2022’nin ardından piyasalar bu yıl “ortalamanın üzerinde” getiri sağlamaya hazır.

Matrix Asset Advisors yatırım direktörü David Katz, “yıla güçlü bir başlangıç yapılmış olması bu açıdan biraz daha güvende hissetmemizi sağlıyor” dedi.

Analist, geçtiğimiz yıl boyunca son derece şahin bir tutum sergileyen FED’in bu yıl “frene basacağını” tahmin ediyor.

Katz cuma günü verdiği demeçte, “Belki 1-2 defa daha faiz artırdıktan sonra mola vereceklerini düşünüyoruz. Bu da borsa için bir nebze destekleyici bir rüzgar estirebilir.” dedi.

Bununla birlikte kendisinin “dipten alacağını, rallileri takip etmeyeceğini” sözlerine ekledi.

Katz, nitelikli iş kollarına sahip olduğunu ve şu anda cazip fiyatlardan işlem gördüğünü vurguladığı dört hissenin ismini paylaştı.

Bunlardan biri, yapay zeka robotu ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinden beri, yapay zeka pazarında ChatGPT’nin arkasındaki isim olan Microsoft (MSFT) ile kıyasıya bir rekabete giren Alphabet (GOOG).

Bu platform yatırımcıların yapay zeka hisselerine olan hevesini körükledi ve Alphabet’i kendi ChatGPT’sini çıkarmaya yöneltti.

Ancak Katz, Microsoft’un Alphabet’i raydan çıkarabilecek potansiyelde görmediğini söylüyor.

Alphabet için, “Yapay zeka anlamında çok iyi bir ürüne sahipler ve iyi bir oyun planları var” diyen analist, teknoloji devinin “elverişli bir yatırım” fırsatı olduğunu ve geleceğe uyum sağlayacağını sözlerine ekledi.

Arama alanında önemli ve sürekli bir aktör olacaklarına, bu pazara çok güçlü bir rekabet getirecek bir ürün çıkaracaklarına inanıyoruz” diyerek sözlerine devam eden Katz, yatırımcıların bu hisseyi şu anda “harika bir fiyattan” satın aldıklarını da belirtti.

Analist ayrıca, “harika bir alım fırsatı” sunduğunu söylediği gaz ve kimyasal üreticisi Air Products & Chemicals (APD)’ı da beğeniyor.

İyi ve giderek artan bir temettüye sahipler ve uzun vadede derin hidrojen/yeşil enerji alanında da boy gösterecekler. Bu hisseyi şu anda ucuza alabilirsiniz” dedi. Hisse yılın başından bu yana yaklaşık 7% değer kaybetmiş durumda.

Katz ayrıca biyoteknoloji şirketi Amgen (AMGN) ve PNC Financial Services Group (PNC)’u da beğeniyor.

Analistlerin “Dipten Satın Al” Dediği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC