Borsa Yorumları

Analistlerin Beğendiği 4 Cazip Hisse

May 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin Beğendiği 4 Cazip Hisse

ABD’deki ekonomik belirsizliklere rağmen piyasalarda bu yıl ciddi bir ralli görüldü. 

S&P 500 bu yıl 10%’a yakın bir artış gösterirken, Nasdaq ise 24% değer kazandı. Ancak analistlere göre bu artışa yalnızca birkaç piyasa değer yüksek şirket katkı sağladı. 

💸 Analist Michael Landsberg, “Mevcut seviyelerde, özellikle birinci ve ikinci çeyrek bilançolarında beklenen düşüş göz önüne alındığında, piyasaların pahalılaştığına inanıyoruz.” diyor. 

Bazı analistler ise, piyasaların bir kısmının hala cazip olduğunu düşünüyor. 

🌪️ Piyasaların FED’in para sıkılaşması politikasına paralel olarak resesyona “fazla odaklandığını” düşünen analist Charles Bobrinskoy, bunun sonucunda döngüsel hisselerin ucuzlaştığını belirtiyor. 

Öte yandan FED’in faiz artışlarının sonuna yaklaşıyoruz. Piyasalar faizlerin artmayacağına ikna olduktan sonra döngüsel hisselerde bir ralli görebiliriz.” yorumunu yapıyor. 

👀 Bazı analistler ve portföy yöneticileri, yakın zamanda bazıları teknoloji sektöründe olmak üzere, hala ucuz olan hisseler önerdi. Dilersen bunlara birlikte bakalım. 

Bu analistlerden biri olan Adam Coons, “Piyasalardaki kısa vadeli volatiliteyi bir alım fırsatı olarak değerlendiriyoruz.” diyor ve bu alanda cazip fırsatlar sunan bir hisse olarak Qualcomm’u (QCOM) öneriyor. 

Yarı iletken üreticileri bir yapay zekâ yatırımı olarak yatırımcılar arasında bir hayli popülerlik kazandı ve Qualcomm da Nesnelerin İnterneti uygulamasıyla yaptığı atılımlar sayesinde bu şirketlerden biri oldu. 

Coons, “QCOM gerisinde kaldı ancak önümüzdeki beş yıl içinde şirket için öngörülen büyüme fırsatları göz önüne alındığında, değerleme göreceli olarak çok ucuz.” dedi. 

Öte yandan Bobrinskoy da fiyat/kazanç oranı 10’un altında seyreden üç hisse öneriyor. Bunlardan ilki olan otomobil parçaları tedarikçisi BorgWarner (BWA), Bobrinskoy’a göre elektrikli araçlar kapsamında oldukça iyi konumlanmış.

Bobrinskoy’un bir diğer favorisi Bank of Oklahoma (BOKF), analiste göre “enerji işlerinin güçlü olduğu batı eyaletlerinde çok iyi bir konumda.

Son olarak fiyat/kazanç oranı 8 olan Goldman Sachs’i (GS) öneren Bobrinskoy, “Büyüme ve teknoloji hisseleri ucuz değil ve büyük bir ralli yaşadılar. Bu hisseler kazancın 30 katını aşan katlarda işlem görüyor. Bu yüzden teknoloji ve büyüme gibi gözde olanları almayın deriz. Bunun yerine gözden düşenlere, değer ve özellikle döngüsel hisse senetlerine odaklanın.” yorumunu yapıyor. 

Analistlerin Beğendiği 4 Cazip Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC