Borsa Yorumları

Analistlerin 2024’te Ralli Beklediği Medikal Teknoloji Hisseleri

December 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin 2024’te Ralli Beklediği Medikal Teknoloji Hisseleri

İnsülin pompaları ve glikoz takip ekranları gibi tıbbi teknolojiler 2023 yılında ABD’de oldukça popüler oldu ancak bu ürünlerin üreticisi şirket hisseleri, S&P 500 performansının gerisinde kaldı. 

Baird analistleri, bazı medikal teknoloji şirketleri için 2024’te bu durumun gözle görülür bir şekilde değişeceğine inanıyor.

Diyabet ve kalp hastalıkları cihazları üreticileri, yaz aylarında yatırımcıların ilgisini kaybetmişti çünkü Wall Street bu hastalıkların Eli Lilly (LLY) ve Novo Nordisk’in (NVO) yeni kilo kaybı ilaçlarıyla tedavi edilebileceğini düşünmüştü.

🚀 Yine de Insulet (PODD) gibi insülin pompaları üreten şirketlerin ve kardiyovasküler onarım alanında lider konumdaki Boston Scientific’in (BSX) gelirleri yükselmeye devam etti.

Baird, GLP-1 olarak bilinen yeni obezite ilaçlarının bu hastalık popülasyonunda büyük bir etkiye yol açmadan önce, bu şirketlerdeki büyümenin 2024 yılında ve sonraki yıllarda devam edeceğini söylüyor. 

Bu kapsamda analistler, 2024 görünüm raporunda Insulet’in “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu korudu ve Boston Scientific’in “NÖTR” notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti. 

✍️ Baird analistleri Jeff Johnson ve David Rescott, “Medikal teknoloji kapsamında GLP-1 cephesinde henüz tamamen güvende değiliz. Ancak yatırımcıların obezitenin muhtemelen önümüzdeki on yıllar boyunca küresel bir endişe olarak kalacağını daha iyi anladığına inanıyoruz.” diyor. 

Insulet, yaz aylarında yaşanan GLP-1 kayıplarının bir kısmını geri kazansa da hisseler bu yıl neredeyse 25% geriledi. Yine de Johnson, şirket satışlarının 26% artışla 2023 yılında 1,65 milyar dolara, kârın ise hisse başına 1,88 dolara yükselebileceğini düşünüyor.

💉 Giderek daha fazla diyabet hastası insülin pompalarını kullanıyor ve bu pompaları glikoz monitörlerine bağlıyor. Baird analistine göre bu durum, Insulet satışlarının önümüzdeki birkaç yıl boyunca yaklaşık 20% büyümeye devam etmesini sağlayacak.

Öte yandan Johnson, ekim ayında gördüğü 75 dolarlık dip seviyesinin ardından toparlanan glikoz monitörü üreticisi DexCom (DXCM) hissesi için de “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuna ve 161 dolar seviyesinde hedef fiyata sahip. Analist, DexCom’un marjlarının birkaç yıl boyunca 20%’nin üzerinde büyümesiyle birlikte satışların artacağını düşünüyor.

Baird analisti Rescott’un favorisi de çeşitli tıbbi cihaz üreticisi Boston Scientific. Analist, sınıfının en iyi medikal teknoloji şirketi olarak tanımladığı Boston hisselerinin 56 dolarlık mevcut seviyesinden 64 dolara yükselebileceğini öngörüyor. 

2024 yılında yeni ürünler piyasaya sürmeye hazırlanan şirketin bu lansmanlarla, kalp ritim bozukluklarını ve kalp kapaklarını tedavi etmek için ürünler sunacağını belirten analist, satışların yılın ikinci yarısında hızlanmasını ve hisse başına kârın 2024 yılında 2,26 dolara yükselmesini bekliyor.

Analistlerin 2024’te Ralli Beklediği Medikal Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s