Borsa Yorumları

Analistlerin 2024 İçin “AL” Dediği Tüketici Hisseleri

December 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin 2024 İçin “AL” Dediği Tüketici Hisseleri

Tüketici sektöründe faaliyet gösteren şirketler, çalkantılı bir yıla rağmen 2024’e güçlü bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor ve analistlere göre bu da perakende hisselerine olumlu yansıyabilir. 

Hisseler genel olarak 2023’ü olumlu bir noktada tamamlamaya hazırlanıyor. Fed’in 2024’te üç kez faiz indirimine gidebileceği gelişmelerinin yatırımcı güvenini desteklemesiyle S&P 500 şimdiye kadar 23% yükseldi. 

Öte yandan aralık ayı Michigan Tüketici Güveni Endeksi verileri, ABD’li tüketicilerin iş koşulları ve işgücü piyasası konusunda daha iyimser bir hale geldiğini gösterdi. Bu da piyasalar tarafından tüketicilerin ekonominin gidişatına ilişkin düşünceleri ile ekonominin asıl gidişatı arasındaki fark olarak tanımlanan “vibecession”ın sona erdiği anlamına geliyor. 

Harris Financial Group’tan Jamie Cox, “Dezenflayson artık verilerde de kendini gösteriyor ve bu, hem ekonomi hem de piyasalar için olukça pozitif bir durum. Fed muhtemelen mart ayında faiz indirimlerine başlayacak.” diyor. 

Telsey Advisory Group’tan Dana Telsey de son birkaç haftadır yükselme eğilimine giren tüketici hisselerinin Fed’den güçlü bir destek aldığını belirtiyor:

Bazı şirketlerin art arda iyileşme gördüğüne ilişkin açıklamalarıyla keyfi harcamalara yönelik bir dizi pozitif gösterge görmeye başladık.

Bu görünüme paralel olarak analistlerin 2024’te artış beklediği tüketici hisselerini aşağıda inceleyebilirsin:

  • Costco (COST)
  • Walmart (WMT)
  • Target (TGT)
  • Birkenstock (BIRK)
  • Dollar Tree (DLTR)
  • Five Below (FIVE)
  • Amazon (AMZN)
  • E.L.F. Beauty (ELF)
  • Sharkninja (SN)
  • Driven Brands (DRVN)

Costco, 2023 yılında analistlerin favori hisselerinden biri olarak öne çıktı. Jefferies, indirimli perakendeciler arasında Costco’yu favori seçim olarak adlandırırken, Bank of America analisti Robert Ohmes hissenin hedef fiyatını 655 dolardan 740 dolara yükseltti. 

Ohmes, “COST için ‘AL’ notumuzu yineliyor ve tüketicilerin yüksek fiyatlara alışmaya başladığı bir ortamda, hissenin değerini daha cazip bir hale getiren mevcut ortamda daha fazla pazar payı kazanmasını bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Telsey’nin favorileri arasında ise Dollar Tree, Five Below ve Target yer alıyor. Bu üç hisse, şirketten “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuna sahip. 

Telsey, yeni dondurulmuş ürünler ve şirketin “Dollar Tree Plus!” girişimi nedeniyle Dollar Tree için “çok yıllı bir kazanç büyümesi” öngörüyor. Şirket, kısa süre önce CEO Todd Vasos’u geri getirdi ve mağaza açılışlarını yavaşlatmayı planladığını açıkladı.

Telsey, Dollar Tree hisseleri için yaklaşık 19% artış ima eden 160 dolar seviyesinde bir hedef fiyata sahip. Hisse, 2023’te 5% düştü.

Target için de Telsey’in hisse başına 160 dolarlık bir hedef fiyatı var. Telsey, “Target’ta, şirketin geçen yıl yüksek tedarik zinciri maliyetleri ve fazla envanteri temizlemek için yapılan ağır indirimlerden kaynaklanan baskıyı azaltması nedeniyle, marj iyileşme hikayesinin 2024’te de devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.” diyor. 

Analistlerin 2024 İçin “AL” Dediği Tüketici Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Business Insider