Analistlere Göre OpenAI Dramasının Gerçek Kazananı: Microsoft!

Kasım 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analistlere Göre OpenAI Dramasının Gerçek Kazananı: Microsoft!

Geçtiğimiz hafta sonuna, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın son dakika işten çıkarılması haberleri damga vurmuştu. Pazartesi günü ise Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Sam Altman’a sahip çıkmış, takip eden günlerde de Sam Altman OpenAI’ya geri döneceğinin haberini vermişti.

Wedbush analisti Dan Ives’a göre; “OpenAI draması”nın tek kazananı Microsoft CEO’su Satya Nadella’dan başkası değil. Ives, OpenAI yönetim kurulunun “çocuk gibi davrandığını” fakat Satya Nadella’nın da bir “satranç ustası” gibi hareket ettiğini söyledi.

“Nadella Tam Bir Satranç Ustası”

Wedbush analisti Dan Ives, yaptığı açıklamada, “OpenAI oyununda yönetim kurulu bir çocuk oyunu sürdürürken Satya Nadella olaya bir satranç ustası olarak dahil oldu. Sonuçta OpenAI’ın altın çocuğu Sam Altman, artık Microsoft’un elinde” ifadelerini kullandı.  

Ayrıca Ives; OpenAI dramasını Microsoft için açık bir zafer olarak görürken, diğer teknoloji devlerinin de elini zayıflatan bir olay olarak nitelendiriyor. 

Microsoft hisseleri, pazartesi günü Nadella’nın Altman’ı Microsoft’a dahil edeceği haberlerinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı ve sonrasında gelişen olaylarda da bu seviyenin üzerinde kalmayı sürdürdü. MSFT yılbaşından bu yana yaklaşık 58% artış gösterdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BusinessInsider