Borsa Yorumları

Analistlerden Ucuz Hisse Önerileri

June 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerden Ucuz Hisse Önerileri

Her yatırımcının az çok gözlemlediği üzere ABD borsaları ciddi bir yükseliş eğiliminde. Hatta S&P 500 neredeyse son bir yılın en yüksek düzeyini gördü. 

Ancak bu artış eğilimini olumlu yorumlamayanlar da var ve Pella Funds Management analisti Steven Glass da onlardan biri. 

Glass, ABD piyasalarının “fazla hızlı” yükseldiğini belirterek “Şu an tedbirli davranıyoruz çünkü piyasa rallisi faizlerin düzeyi göz önüne alındığında oldukça ilerledi.” diyor. 

📊 S&P 500’ün, ABD Hazine tahvillerine yakın bir düzey olan 5,2’lik bir getirisi olduğunu söyleyen Glass, geleneksel olarak bu iki yatırım aracı arasında 5%’lik bir fark olması gerektiğini belirtiyor. Yani bu hesaba göre şu an endeksin getirisi 10% olmalı. 

Glass, “Piyasalar ya hisselerin artık o kadar da riskli olmadığına, dolayısıyla risk primini hak etmediğine ya da çok hızlı büyüyeceğine veya faiz oranlarının çok hızlı düşeceğine inanıyor. Tüm bu önermelerin oldukça riskli olduğunu düşünüyoruz. Başta büyük teknoloji hisseleri olmak üzere, materyal bilanço artışları olmadığı sürece piyasa tüm istatistik ölçeklere göre oldukça pahalı.” yorumunu yapıyor. 

Ancak bu, yatırımcıların hisse piyasalarından uzaklaşması gerektiği anlamına gelmiyor. Hatta Glass, aksine yatırımcılara ucuz hisselere yönelmeleri tavsiyesini veriyor. 

Glass’ın önerileri arasında yer alan Mosaic (MOS) ve Nutrien (NTR) çift haneli serbest nakit akışı getirisine sahip ve her iki şirket de tarihi olarak en düşük değerlemelerin eşiğinde. 

🚙 Ayrıca elektrikli araç sektörü için de oldukça iyimser bir görüşe sahip olan Glass, “Dolayısıyla, elektrikli araçlara geçiş aslında yarı iletkenlerin en büyük, en önemli itici gücü olacak” diyor ve favorisi olarak Albemarle’yi (ALB) gösteriyor. 

Lityumun elektrikli araç bataryalarının önemli bir parçası olduğunu biliyoruz. Glass da buna katılıyor: 

Dünyada çok fazla lityum var. Ancak sorun aslında bunu pazara sunmak ve ayrıca suya erişim, yerel yönetimler ya da sadece gerçek bir tesis inşa etmek gibi bu alanda büyük sorunlar var.” diyor ve Albemarle’nin dünyanın “en iyi madencilik varlıklarına” sahip olduğunu belirtiyor. 

Analistlerden Ucuz Hisse Önerileri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC