Borsa Yorumları

Analistler, Petrol ve Enerji Sektörüne Yönelik İyimserliklerini Koruyor

Aralık 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analistler, Petrol ve Enerji Sektörüne Yönelik İyimserliklerini Koruyor

Enerji hisselerinin yüzü bu yıl pek gülmedi. Hatta kasım ayındaki rallinin etkilemediği tek sektör oldu bile diyebiliriz. Ancak bazı analistler, enerji hisselerine yönelik iyimserliğini hâlâ koruyor. 

2024, Petrol İçin İyi Bir Yıl Olabilir

Navellier & Associates’in başkanı ve kurucusu Louis Navellier, enerji sektörünün şu anda kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Üstelik Navellier, mevsimsel talebin geri gelmesiyle birlikte ham petrol fiyatlarının baharda yeniden yükseleceğini tahmin ediyor.

Navellier geçtiğimiz hafta verdiği bir demeçte, “Rusya’nın enerji konusunda şu anda en büyük joker olduğunu düşünüyorum. Çünkü belirsizliğin çoğu jeopolitik risklerden ve hava olaylarından kaynaklanıyor. Soğuk bir kış, Rusya’nın ham petrol üretimini aksatabilir ve Karadeniz limanları fırtınalar nedeniyle sekteye uğrayabilir.” açıklamasında bulundu. 

Navellier bu kapsamda favori şirketleri arasında; Dorian LPG (LPG), PBF Energy (PBF), ConocoPhillips (COP) ve ExxonMobil (XOM)’i gösteriyor.

Citi ise 7 Aralık’ta paylaştığı bir notta; küresel petrol ve gaz fiyatlarının bu yıl neredeyse 30% düştüğünü ancak aynı zamanda petrolün piyasanın geri kalanına göre daha düşük borçlanmaya sahip olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle yatırım bankası, petrol sektörünün bilanço gücünü kullanabildiğini öne sürüyor.

Bu nedenle Citi, İngiliz petrol ve gaz şirketi BP (BP) ve ConocoPhillips (COP)’e “AL” notu veriyor.

JPMorgan ise 2024 yılının petrol ve doğalgaz için iyi bir yıl olduğunu düşünüyor. JPMorgan analistleri yaptıkları açıklamada “Enerjiyi (hem petrol hem de gaz) hâlâ değerli görüyoruz fakat sektör zamanlama olarak kritik olmaya da devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

Banka açıklamalarına, “İstikrarlı talep artışı, petrol gibi temel emtia fiyatlarını 2024’te mevcut spot seviyelerin üzerine çıkaracak ve getirileri daha da artıracaktır” yorumunu da ekledi. 

Petrol talebinin, petrol fiyatlarını varil başına 80 ile 90 dolar aralığında tutacağı, Brent petrolün ise 2024’ün üçüncü çeyreğinde zirveye ulaşacağı öngörülüyor.​

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC