Borsa Haberleri

Analistler İkiye Bölündü: Tesla’ya Yatırım için Doğru Zaman Mı?

October 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analistler İkiye Bölündü: Tesla’ya Yatırım için Doğru Zaman Mı?

Elon Musk’ın Tesla’sının (TSLA) hisseleri, bu yıl büyük bir ralli yaptı ancak elektrikli araç devinin bu güçlü performansının bir alım fırsatı olup olmadığı yatırımcıları ikiye bölmeye devam ediyor.

Elektrikli araçlar, batarya enerji depolama cihazları ve güneş panelleri tasarlayan ve üreten otomobil devinin hisseleri ocak ayından bugüne kadar yaklaşık 100% yükseldi.

Tesla’nın üçüncü çeyrekte Wall Street’in beklentisinin altında araç teslim etmesine rağmen hisse bu durumdan çok etkilenmedi.

ABD’li elektrikli araç devi, üçüncü çeyrekte 435.059 araç teslim etti ve bu rakam, çoğu analistin tahmin ettiği 440 bin ile 460 aralığının altında geldi. Bu durum, fabrika kapanmalarının üretimi vurmasından ve yüksek faiz oranları karşısında elektrikli araçlara olan talebin düşmesinden kaynaklandı diyebiliriz.

Analistler İkiye Bölündü: Tesla’ya Yatırım için Doğru Zaman Mı?

Son teslimat rakamları yıllık bazda 27% artış gösterirken, ikinci çeyreğe göre ise 31 bin aracın üzerinde bir düşüşe işaret ediyor.

Peki, Tesla satın almak için doğru zaman mı? Yatırımcıların aklını meşgul eden bu soru hakkında bir Tesla boğası (artış beklentisi) ve bir de Tesla ayısının (düşüş beklentisi) yorumlarını inceleyelim.

🎯 Aşırı Değerli 

Yatırım şirketi New Constructs kurucusu ve CEO’su David Trainer’a göre Tesla “piyasadaki en aşırı değerli hisselerden biri.

Trainer, bu yıl hissede yaşanan sıçramanın, yatırımcıların “FED’in faiz artırımlarıyla geçen acımasız bir yılın ardından daha yumuşak bir iniş senaryosunu” fiyatlandırmasıyla, piyasa duyarlılığındaki bir değişimin ortasında geldiğini belirtiyor:

Piyasa duyarlılığındaki değişim, Tesla’nın hisse temellerinin gerçeklikten tamamen kopuk olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tesla, hisse başına 280 dolar civarındaki mevcut hisse fiyatı yerine hisse başına 26 dolara yakın bir değere sahip olduğunu düşündüğümüz, aşırı derecede aşırı değerlenmiş bir hissedir.

🎯 Teslimat Artışı Göz Ardı Edilmemeli

Deepwater Asset Management’tan Gene Munster, Trainer’a katılmıyor. Son teslimat rakamları kapsamında Tesla’nın Model 3’ün yenilenmesi için yeniden hazırlanırken “Çin’deki üretimi temelde durdurduğunu” not etmenin önemli olduğunu söyleyen Munster, “Bunu hesaba kattığınızda bu rakamlar aslında sağlam; üretim tarafında yıllık bazda 17% ve teslimat tarafında yıllık bazda 27% artış var.” diyor ve ekliyor:

Ben aslında bu görünümün iyi olduğunu düşünüyorum. Bence geri adım atıp neler olup bittiğine dair daha büyük resme bakmanız gerekiyor.

🎯 “Sektörü Zorlu Bir 10 Yıl Bekliyor”

Analistler İkiye Bölündü: Tesla’ya Yatırım için Doğru Zaman Mı?

Munster geleceğe yönelik olarak “geleneksel otomobil sektörünü için zorlu bir on yılın beklediği” uyarısını yapıyor.

Bununla birlikte, ABD’de süregelen işgücü görüşmeleri ve “yazılımı doğru hale getirme” konusundaki baskı gibi sorunlara rağmen, “Tesla için önümüzdeki birkaç yıl boyunca fırsatlar olacak.” diyor.

Trainer ise aksini düşünüyor. Otomobil üreticisinin 2023’teki çoklu fiyat indirimlerinin yanı sıra bu yılın ilk yarısındaki zayıf üretim seviyelerini vurguluyor ve “Bunlar, özellikle rakipleri Ford Motor (F), General Motors (GM) ve neredeyse diğer tüm otomobil üreticilerinin rekabeti karşısında Tesla araçlarına ne kadar talep olduğuna dair soruları gündeme getiriyor.” yorumunu yapıyor.

Tainer, “Tesla artık ilk hamle avantajını kullanamıyor çünkü diğer birçok büyük otomobil üreticisi elektrikli araç üretiyor. Bu rakipler, otomobil üretiminde daha fazla deneyime ve elektrikli araç pazarına yatırım yapmak için Tesla’dan daha fazla kaynağa ve nakit akışına sahip.” diye uyarıyor.

Analistler İkiye Bölündü: Tesla’ya Yatırım için Doğru Zaman Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC