Borsa Haberleri

Tesla’nın Teslimatları Eylül Ayında Geriledi

October 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Teslimatları Eylül Ayında Geriledi

Tesla (TSLA), yılın üçüncü çeyreğinde toplam 435.059 araç teslim ederken, 430.488 adet araç üretti. Wall Street, Tesla teslimatlarının 30 Eylül’de sona eren dönem için 461.640’a ulaşmasını bekliyordu. Teslimat rakamlarının açıklanmasıyla hisse açılışta 1,5%’e yakın değer kaybetti.

Şirket, bir önceki çeyrek dönemde 466.140 araç teslim etmiş ve 479.700 araç üretmişti. Bir önceki yılın aynı döneminde ise Tesla’nın araç teslimatı ve üretimi sırasıyla 343.830 ve 365.923 seviyesindeydi. 

Tesla tarafından yapılan açıklamada, “Hacimlerdeki ardışık düşüş, en son bilanço açıklamasında da belirtildiği üzere fabrikalar için planlanan aksaklık sürelerinden kaynaklandı. 2023 için yaklaşık 1,8 milyon seviyesindeki hacim hedefimiz değişmedi.” denildi.

Temmuz ayındaki son bilanço açıklamasında CEO Elon Musk, Tesla’nın “bu yıl 1,8 milyon araç teslimatını hedeflemeye devam edeceğini” söylemiş ancak “fabrika çalışmaları için yaz dönemindeki aksaklıkların” ardından üçüncü çeyrek üretiminin biraz düşmesini beklediğini belirtmişti.

Şirket, 8. sınıf bir elektrikli kamyon olan Semi için hala üretim veya teslimat rakamları bildirmiyor ancak bazı teslimatlar için tamamen elektrikli kamyonlar kullanan bir müşteri olan PepsiCo’ya (PEP) bu araçların bazılarını teslim etti.

Tesla teslimatları Model S ve X araçları ile Model 3 ve Y araçları olmak üzere iki kategoride gruplandırıyor ancak bireysel model veya bölgeye özgü rakamları açıklamıyor. 

Hatırlarsan Tesla üçüncü çeyrek boyunca envanterindeki araçların ve mevcut modellerin fiyatlarını düşürdü ve bu da rakipleri üzerinde aynı şeyi yapmaları için baskı oluşturdu.

Tesla’nın Teslimatları Eylül Ayında Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC